Dlaczego warto, aby dziecko grało w szachy?

Szachy to nie tylko gra i zabawa, ale przede wszystkim ogromna nauka. Szachy wspierają rozwój logicznego myślenia, rozwijają wyobraźnię i koncentracje, a także uczą szacunku i zdrowej rywalizacji. Dzieci, które grają w szachy, są bardziej odpowiedzialne i lepiej radzą sobie ze stresem i niepowodzeniem. To tylko część zalet tej gry. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto, aby twoje dziecko grało w szachy.

Dlaczego warto grać w szachy?

Szachy to gra, która ma bardzo wiele zalet edukacyjnych, dzięki czemu świetnie wpłynie na rozwój intelektualny twojego dziecka. Ta gra nie tylko uczy logicznego myślenia i strategii, ale także pobudza przestrzenną wyobraźnię. Szachy wpływają również na poprawę zdolności koncentracji oraz rozwijają umiejętność porządkowania myśli, z czym dzieci bardzo często mają problemy. W erze wszechobecnych komputerów dzieciom trudno skupić się na jednej rzeczy. Przez to bardzo często mają problemy z nauką, a dzięki szachom nauczą się kontrolować i planować swoje działania.

Co więcej, ta gra uczy dzieci, że każde działanie prowadzi do jakichś konsekwencji, uczy je także wytrwałości w działaniu. Dzieci, które grają w szachy, zupełnie inaczej podchodzą do porażek, potrafią je zaakceptować. Nie poddają się tak łatwo i zazwyczaj starają się rozwiązać określony problem, podczas gdy ich rówieśnicy najczęściej rezygnują już z tego działania.

Szachy a umiejętności arytmetyczne i językowe

Zapewne nikogo nie zdziwi również fakt, że szachy znacząco wpływają na wzrost ilorazu inteligencji u dzieci, a co za tym idzie na lepsze wyniki w nauce. Według badań przeprowadzonych przez Jamesa Smitha i Roberta Cage’a ta gra przekłada się również na osiągnięcia matematyczne wśród młodzieży. Dowiedli oni, że dzieci, które regularnie grały w szachy miały znacznie lepsze wyniki testów matematycznych niż ich rówieśnicy, którzy nie mieli styczności z tą grą. Jako największe zalety tej gry, badacze wymienili rozwój zdolności postrzegania oraz obmyślania strategii.

Co ciekawe szachy wyostrzają również zdolności językowe, co potwierdzają badania przeprowadzone przez Alberta Franka. Mimo że podczas gry zazwyczaj nie używa się słów, to szachy wykorzystują i wzmacniają zdolności indywidualne dziecka, co według badacza przekłada się na późniejsze zdolności językowe.

Szachy wychowują dziecko

Gra w szachy znacząco wpływa na zachowanie dziecka, uczy kultury zarówno w czasie partii, jak i poza nią. Jako przykład może posłużyć szkolna sala, w której dzieciom trudno jest wytrzymać w ciszy przez 45 minut lekcji. Na hali podczas Mistrzostw Polski Juniorów takich dzieci są setki, a mimo to jedyne co tam słychać to przełączanie zegarów szachowych. Poza tym w tej grze zasady fair play są bardzo respektowane, przez co dzieci grające w szachy potrafią ze sobą zdrowo rywalizować, są też spokojniejsze i opanowane. Szachy uczą pokory, pokazują dziecku, że w życiu nie zawsze wygrywamy i że nie każda nasza decyzja jest słuszna. To także wielka nauka cierpliwości i tolerancji, z którą niestety coraz częściej problem mają nie tylko dzieci, ale również dorośli.

(Visited 164 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. Pilot 18 listopada 2022 at 11:04

    Szachy są niezwykle rozwijające, nawet jeśli nie zostaną wielką pasją to wydaje mi się, że będą pomocne, kiedy dziecko pójdzie do szkoły 🙂

    Reply

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *