Jak nauczyć się grać w szachy?

Gra w szachy należy do tych strategicznych, pobudzających komórki nerwowe kory mózgowej. Dlatego mówi się, że jest to gra dla ludzi mądrych i inteligentnych. U jej podstaw leży poznanie ogólnych zasad, zwłaszcza tych dotyczących ruchów poszczególnych figur. Jednak samo poznanie reguł nie wystarczy, aby pokonać przeciwnika. Czy można posiąść umiejętność logicznego myślenia oraz przewidywania ruchów drugiego gracza? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Gra w szachy – na czym polega?

Gra w szachy uznawana jest za sport i należy do jednej z najstarszych form intelektualnej rozrywki. Grano w nie już na perskim dworze królewskim w VI wieku. Szachy rozgrywane są na dwukolorowej planszy, czyli szachownicy, liczącej 64 kwadratowe pola. Jest to gra przeznaczona dla dwóch graczy. Każdy z nich dysponuje swoim zbiorem figur występujących w dwóch kolorach, czarnym i białym.

Każda z figur ma swoją nazwę, a każdy gracz posiada w swoim zestawie:

  • dwie wieże – ustawiane w narożnikach szachownicy,
  • dwóch skoczków – stawiane obok wież,
  • dwóch gońców – ich miejsce znajduje się bliżej skoczków,
  • królową – ustawianą na środku pola,
  • króla – stojącego obok królowej,
  • osiem pionków zwanych bierkami – stawianych w drugim rzędzie szachownicy.

Grę rozpoczyna ten gracz, który dysponuje białymi figurkami i trwa dopóty, dopóki jeden z graczy nie zbije lub „zmatuje” króla swojego przeciwnika. Mat oznacza doprowadzenie do sytuacji zablokowania możliwości obronienia atakowanego króla. Gra może się skończyć również w momencie ogłoszenia przez graczy remisu lub tzw. patu, kiedy to przeciwnik nie może wykonać żadnego ruchu, będącego zgodnego z zasadami.

Każdy z pionków ma wyznaczone ruchy i zasady zbijania określonych figur, mianowicie:

  • wieże– mogą poruszać się w pionie i poziomie o dowolną liczbę pól,
  • skoczki – poruszają się o dwa pola w poziomie i pionie oraz o jedno pole prostopadle do kierunku ruchu. Innymi słowy, te figury poruszają się po szachownicy tak, jakby rysowały literę „L” lub cyfrę 7,
  • gońce – mogą przesuwać się tylko po przekątnych o dowolną liczbę pól,
  • królowa – ponieważ jest to najważniejsza figura w całej grze, może poruszać się w dowolny sposób,
  • król – tylko o jedno pole w poziomie lub na skos.

Gra w szachy – jak nauczyć się grać?

W zasadzie na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sukces gry uzależniony jest od przyjętej strategii, którą można wypracować, poznając podstawowe zasady gry.

Do najważniejszych posunięć szachisty zaliczamy:

  • roszada – przesunięcie króla o dwa pola w stronę wieży oraz wykonanie ruchu wieżą poprzez umieszczenie jej po drugiej stronie króla,
  • bicie w przelocie – zbicie pionka znajdującego się o dwa pola do pozycji startowej przez pionka, będącego w tym samym rzędzie i na sąsiednim polu,
  • promocja pionka – kiedy dana figura podchodzi do ostatniego rzędu i jest zamieniany na skoczka lub królową.

Czarno białe pionki

Podstawowe zasady, obejmujące grę w szachy, należy przyswajać, grając systematycznie. Szachy są skomplikowaną i wymagającą intelektualnie grą, której mistrzem nie zostaje się w miesiąc. Potrzeba czasu, aby pojąć najważniejsze zasady i pozwolić, aby umysł po pewnym czasie zaczął działać automatycznie. Szachy to gra schematów i zawodowy szachista posiadający ogromną wiedzę i doświadczenie w grze, myśli właśnie schematami. Natomiast osoba początkująca musi najpierw poznać schematy debiutowe, czyli pierwszych kilka ruchów, od których będzie zaczynać swoje partie.

Na początku lepiej grać z osobami na podobnym poziomie. Grając z komputerem, nie należy ustawiać zbyt wysokiego poziomu. Aby dojść do perfekcji, trzeba grać dużo i często. Rozgrywając dużo partii, można zauważyć błędy, jakie się popełnia i stale budować swoją strategię.

Nie przejmuj się początkowymi niepowodzeniami. Każdy kiedyś w czymś był początkujący, a wiadomo, że początki zawsze są trudne. Każdy mistrz kiedyś zaczynał od zera, ale dzięki częstym praktykom i ćwiczeniom, doszedł do perfekcji. Ty też możesz, ale małymi kroczkami.

(Visited 185 times, 1 visits today)

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *