Szachy drewniane, szklane czy plastikowe — jakie wybrać dla dzieci?

Od dawna wiadomo, że gra w szachy podczas rozwoju dzieci to dobry pomysł. Młodzi gracze kształtują w ten sposób umiejętności strategicznego myślenia, współzawodnictwa i często poznają nowych znajomych. Warto więc jak najwcześniej zainteresować dziecko tą wspaniałą grą. Jednym z dobrych sposobów na zainteresowanie i utrzymanie uwagi nowego zawodnika będzie sprawienie mu niepowtarzalnego zestawu szachów, z którymi będzie grał, uczył się i dorastał.

Nauka gry w szachy dla dzieci

Zasady gry w szachy są relatywnie proste. Dopiero gra na wyższym poziomie wymaga od zawodnika większego nakładu wiedzy i ćwiczeń. Każdy jednak jakoś zaczynał, a gra w szachy jest dzisiaj dla dzieci łatwo dostępna. Na samym początku szachy dla dzieci powinny być zabawą, a nauka podstaw w gronie znajomych, przyjemnością. Spotkania w małych grupach lub w ramach klubów szachowych przyniosą również korzyści towarzyskie. Widać więc, że szachy w rozwoju dzieci są bardzo ważne i pełnią dobrą alternatywę spędzania wolnego czasu. Oczywiści jeśli chcemy, aby nasza pociecha zaczęła grać jak najwcześniej, czyli od około 2-3 roku życia, o klubach raczej nie powinno być jeszcze mowy. Kiedy jednak z wiekiem maluch sam zdecyduje, że chce grać na wyższym poziomie, warto je zachęcić. Dobrym pomysłem będą tu więc porządne szachy drewniane na prezent, które będą motywowały do dalszej gry.

Czy szachy drewniane dla dzieci to dobry pomysł?

Dzisiaj mamy na rynku wiele różnych propozycji zestawów szachowych. W tym morzu propozycji nie należy zapominać jednak o sprawdzonym produkcie, jakim są szachy drewniane. Jednak nawet w ramach klasycznego zestawu drewnianego może pojawić się wiele różnych propozycji. Różnić się one będą głównie ceną i jakością wykonania. Dostępne są one od najprostszych, masowo produkowanych, szachów drewnianych, aż po najwyższej jakości ręcznie robione szachy rzeźbione. Jeśli wybór padł właśnie na produkt drewniany, warto zastanowić, do czego będzie on konkretnie służył.

Jeśli szachy te mają głównie po raz pierwszy zainteresować naszą pociechę, nie warto inwestować od razu w produkt z najwyższej półki cenowej. Jeśli jednak powód, dlaczego warto, aby dziecko grało w szachy, jest nam dobrze znany i z zaangażowaniem wspieramy naukę gry naszej pociechy, warto rozważyć nieco lepszy zestaw szachów drewnianych rzeźbionych.

Czy warto wybrać szachy szklane dla dzieci?

Zupełnym przeciwieństwem będą tu szachy szklane. Nie są one najlepszym wyborem do nauki gry dla dzieci. Wynika to z tego, że są bardziej delikatne i łatwiej je zniszczyć. Szachy szklane przeznaczone są w większej mierze do ozdoby, a nie do ciągłej gry. Przeważnie decydują się na nie zawodnicy z większym doświadczeniem, którzy traktują je z większą uwagą. Co więcej, ręcznie robione szachy szklane mogą służyć wyłącznie jako ozdoba, a ich cena będzie znacznie wyższa od standardowej. Szachy szklane nie są więc dobrym pomysłem na prezent dla dziecka.

Czy szachy plastikowe są najlepsze do nauki dla dzieci?

Nauka gry w szachy dla dzieci powinna być przede wszystkim przyjemnością. Czasem nie warto więc ryzykować, decydując się na bardzo tanie szachy drewniane niskiej jakości. Nie opłaca się również inwestować w drogie szachy rzeźbione lub szklane. Szachy plastikowe są więc bardzo bezpiecznym wyborem dla dzieci. Nie są zbyt drogie, a jakością mogą przewyższać tańsze odpowiedniki drewniane. Warto więc wybrać je na początek dla dziecka, kiedy nie wiemy jeszcze, czy będzie to dla niego zajęcie interesujące.

Zastanawiając się więc jakie szachy wybrać dla dziecka, na sam początek najlepiej wybrać szachy plastikowe. Nie będzie to duża inwestycja w przypadku, kiedy nauka gry w szachy nie będzie odpowiednia dla dziecka. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby w miarę rozwoju zmienić zestaw na lepsze szachy drewniane.

(Visited 222 times, 1 visits today)

3 Comments

 1. Marcin 18 października 2022 at 09:58

  TYLKO DREWNIANE! Jest coś takiego magicznego w tych szachach, to jak uderzają o deskę przy stawianiu pionka, tego się nie da podrobić 😉

  Reply
  1. xoxo 27 stycznia 2023 at 06:18

   Zgadzam się w 100% drewniane szachy mają w sobie ten klimat, plastikowe szachy nie są tak magiczne…

   Reply
   1. pola123 21 lutego 2023 at 09:35

    Też muszę się z Wami zgodzić, plastikowe szachy nie są tak fajne. Drewniane szachy to klasa i warto pokazywać dzieciom prawdziwą jakość od początku 🙂

    Reply

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *