5 powodów, dla których warto grać w szachy

Szachy to niezwykła gra strategiczna i logiczna, która dodatkowo posiada także inne zalety. Potwierdzają one, że naprawdę warto w nie grać i poświęcam im czas. Poniżej przedstawiamy 5 korzyści, jakie przynosi gra w szachy.

  1. Nauka samodzielności
  2. Nauka odpowiedzialności
  3. Nauka dla umysłu
  4. Nauka życia w społeczeństwie
  5. Nauka emocji

Nauka samodzielności

Z szachami wiąże się wiele korzyści, które wpływają pozytywnie na rozwój społeczny, psychiczny i umysłowy. Jednym z nich jest nauka samodzielności, a konkretnie rozwój logicznego rozumowania, które wiąże się z łączeniem zdobytej wiedzy w jedną całość. To oczywiście włączy w sobie inne zalety jak koncentracja, samodyscyplina oraz umiejętność podejmowania decyzji, często w trudnych warunkach.

Nauka odpowiedzialności

Gra w szachy jest wymagająca, trzeba wykazać się wiedzą, sprytem i inteligencją, ale samodzielne podejmowanie decyzji, niezależnie od tego, czy gramy w szachy, czy nie, zawsze niesie za sobą konsekwencje. Jesteśmy więc odpowiedzialni za to, jakie ruchy wykonujemy i z tego tytułu albo otrzymujemy nagrody, albo kary. Grając w szachy i zdobywając doświadczenie na tym polu, jesteśmy więc w stanie nauczyć się, jak radzić sobie z odpowiedzialnością za siebie i swoje czyny.

Nauka dla umysłu

Te dość szerokie pojęcie mieści w sobie wiele korzyści dla rozwoju umysłowego, w tym poprawę pamięci, naukę logicznego i abstrakcyjnego myślenia, rozwój wyobraźni. Często mówi się też, że szachy bezpośrednio wpływają na zdolności w pojmowaniu przedmiotów ścisłych oraz nauce języków obcych. Gra w szachy może więc pomóc w życiu codziennym, na przykład w szkole, dzięki czemu nauka i przyswajanie wiedzy będzie łatwiejsze.

Nauka życia w społeczeństwie

Gra w szachy ma także duży wpływ na rozwój zdolności społecznych. Choć gra się tu jeden na jeden i nie ma raczej miejsca na zespołową współpracę, to nie bez znaczenia jest tu uczciwa rywalizacja i szacunek do przeciwnika. Nieistotny jest więc wiek, płeć czy religia – szachy to gra, w której ważna jest atmosfera, a tą musi tworzyć każdy, nawiązując odpowiednie relacje z innymi graczami. To także jest przydatna umiejętność, nie tylko w czasie gry, ale i w życiu.

Nauka emocji

Niewątpliwie szachy to gra, która wymaga cierpliwości i koncentracji, z racji tego, że nie jest ona dynamiczna. Często partie mogą ciągnąć się nawet godzinami, co za tym idzie, nie szybkość ma tu znaczenie, a jakość naszych posunięć. Trzeba umieć też panować nad sobą, by zachować spokój, a także umieć radzić sobie z napięciem i stresem. Szachy są w stanie nas tego nauczyć, co rzecz jasna przydaje się nie tylko w grze, ale i życiu codziennym. O wiele łatwiej będzie nam radzić sobie z problemami.

(Visited 405 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. michałowa 15 kwietnia 2022 at 05:43

    Ciekawe, o nauce życia w społeczeństwie i zdobyciu wiedzy na temat emocji nie myślałam, jak zapisywałam Młodą na szachy, ale w sumie coś może w tym być. Czuję, że to była jednak z lepszych decyzji wychowawczych, jakie mogłam podjąć 🙂

    Reply

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *