Nauka szachów przez internet, kiedyś popularna, teraz w okresie epidemii jeszcze bardziej!

Chcesz nauczyć się grać w szachy, ale z powodu epidemii zajęcia w ulubionym klubie zostały odwołane? To nie problem – zasad tej gry możesz nauczyć się online, przez internet. My podpowiemy, jakie są najpopularniejsze sposoby.

Bezpłatne lekcje szachów w internecie

Aby nauczyć się gry w szachy, wystarczą chęci i… internet. Od razu zdradzamy, że kopalnią wiedzy jest platforma YouTube. Na jednym z najpopularniejszych kanałów poświęconych tej grze, LekcjeSzachowe, dostępne są krótkie filmiki instruktażowe. Skierowane są zarówno do początkujących, jak i bardziej zaawansowanych graczy, wyjaśniają najważniejsze ruchy.

To oczywiście nie jedyny kanał na YouTube, na którym znajdziesz porady i wskazówki. Dostępnych jest wiele samouczków, objaśniających zasady w przystępny sposób.

Tylko wiadomo, teoria to jedno, a praktyka to drugie. Dlatego wśród domowników poszukaj potencjalnej ofiary, to jest gracza. Nikt nie wykazuje większego entuzjazmu? To nie problem, w kolejnych punktach mamy na to rozwiązanie.

Korepetycje z szachów online

Bezpłatne filmiki dostępne w internecie to dla ciebie za mało? Na lekcje, korepetycje z szachów możesz umówić się… online! Już wcześniej taka forma nauki była bardzo popularna, szczególnie w małych miastach, w których nie funkcjonują kluby szachowe, w czasie epidemii cieszy się jednak znacznie większym zainteresowaniem.

Ogłoszenia o korepetycjach znajdziesz w serwisach poświęconych wirtualnym lekcjom, a także w lokalnych serwisach ogłoszeniowych. Zajęcia odbywają się przez internet, za pośrednictwem platform bądź też aplikacji do wideokomunikacji. Co więcej! Wystarczy, że posiadasz telefon, a w nim zainstalowaną aplikację Messenger od Facebooka, by móc spotykać się w ten sposób.

Dodatkowym plusem jest to, że nie tracisz czasu na dojazdy, a korepetycje mogą odbywać się nawet wieczorem. Ceny za godzinę lekcji zaczynają się od 40 zł, mogą dochodzić nawet do 250 zł. Wszystko zależy od doświadczenia instruktora, a także twojego poziomu zaawansowania.

E-kurs gry w szachy

Kursy online to praktyczna i wygodna metoda zdobywania wiedzy. I może dotyczyć prawie każdej działalności, a już w szczególności gry w szachy.

W internecie znajdziesz zarówno darmowe, jak i płatne e-kursy. Zwykle składają się one z serii filmików, a także ćwiczeń, rozpisanych instrukcji. I choć przypomina to nieco sposób nauki opisany w punkcie pierwszym, w praktyce jest bardziej usystematyzowany, pokazuje krok po kroku, jakie są zasady w szachach.

To dobry sposób dla osób, które nie wiedzą, od czego zacząć, a ilość dostępnych w internecie materiałów bardziej zniechęca, niż motywuje.

Gra w szachy online – popularne platformy

Praktyka czyni mistrza, ale jak ćwiczyć, gdy nie masz partnera do gry? To znowu nie jest żaden problem, wystarczy, że… otworzysz przeglądarkę internetową. W sieci znajdziesz wiele platform umożliwiających grę w szachy online, nie tylko z polskimi, ale również zagranicznymi użytkownikami. A żebyś nie musiał szukać, wskażemy najpopularniejsze serwisy.

Pierwszy z nich, który musisz znać, to chess.com. Umożliwia nie tylko grę w szachy online, ale także stanowi kopalnię wiedzy, różnych porad, oraz… kursów. Drugim serwisem, który warto znać, jest chess24.com, aczkolwiek od razu ostrzegamy, że nie posiada polskiej wersji językowej.

Dla najmłodszych przeznaczona jest platforma do gry w szachy chesskid.com. I oczywiście, jest też kurnik.pl, serwis, który zna chyba każdy.

(Visited 598 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. Mirena 21 lutego 2022 at 12:06

    Niech mi ktoś powie, jak można internetowo nauczyć dziecko gry w szachy? Oczywiście mówimy o grze, która później będzie się odbywać na szachownicy. Jakoś nie ufam tego typu nauce. Mnie w szachy uczył grać mój ojciec, i ja też uczę moją córkę w wolnym czasie.

    Reply
  2. Gabi 17 marca 2022 at 11:00

    Ależ jak najbardziej można nauczyć dziecko grać w szachy przez Internet, trochę otwartości umysłu! Oczywiście cała gra będzie odbywać się na szachownicy, ale sama nauka przez neta jest tak samo wartościowa, jak klasyczna, przynajmniej ja tak uważam.

    Reply

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *