Gra w szachy może dać dzieciom nie tylko dużo frajdy, ale również pomóc im w prawidłowym rozwoju. Ale w jaki sposób zachęcić je do tej dyscypliny?
- Kiedy zacząć uczyć dziecko gry w szachy?
- Jak zachęcić dziecko do szachów?
- Jak uczyć dziecko gry w szachy?
Kiedy zacząć uczyć dziecko gry w szachy?
Dziecko można zacząć przyuczać do szachów już w wieku 4-5 lat albo też później, w wieku 8-10 lat. Oba warianty mają swoje mocne strony. Im wcześniej dziecko zaczyna grać, tym większe ma szanse na osiągnięcie dobrych wyników w przyszłości. Jednak młodsze dzieci wymagają częstego powtarzania materiału, zanim uda im się go przyswoić i zapominają pewne informacje.
Jak zachęcić dziecko do szachów?
Przede wszystkim powinniśmy uznać jedną prostą zasadę – gra w szachy powinna sprawiać przyjemność. Nie ma to być dla dziecka przykrym obowiązkiem, ani karą. Nie ma sensu zmuszać dziecka do tej dyscypliny. Należy go z nią zapoznać i sprawdzić, czy szachy mu się spodobają i czy mają szansę z czasem przerodzić się w jego pasję. Ale nic na siłę.
Na początek więc powinno się zapoznać dziecko z zasadami gry. Nie śpieszmy się z tym. Jeśli przekażemy za dużo wiedzy naraz, dziecko może się pogubić i stracić zainteresowanie. Po kolei zapoznawajmy je z bierkami i sposobami, w jakie się one poruszają. Wprowadzajmy następne elementy dopiero wtedy, kiedy będziemy mieć pewność, że dziecko orientuje się w tych już wprowadzonych. Jeżeli młodsze dziecko nie złapie szachowego bakcyla, można zrobić przerwę i wrócić do tematu za parę lat. Do szachów czasami trzeba dorosnąć.
By zaszczepić w dziecku zamiłowanie do szachów, można skorzystać z pomocy naukowych. Na rynku można znaleźć książeczki o tematyce szachowej adresowane do dzieci w różnym wieku. Są też strony w internecie, na których dziecko może spróbować pograć.
Jak uczyć dziecko gry w szachy?
Tak jak już powiedzieliśmy, nauka w przypadku dziecka powinna odbywać się bez pośpiechu. Od nauki teorii do rozgrywania pierwszych partii może upłynąć nawet kilka miesięcy. Jeśli domowe rozgrywki wykażą, że dziecko orientuje się już dobrze w zasadach, przychodzi pora na zapisanie go do klubu szachowego. Oczywiście do takiego klubu można zapisać również dziecko, które w ogóle, nawet w domu, nie miało jeszcze z szachami do czynienia. Zwłaszcza jeżeli sami nie jesteśmy w szachach zbyt dobrzy, albo wątpimy w swoje zdolności dydaktyczne, warto powierzyć dziecko pieczy doświadczonego trenera.
W dobrych klubach szachowych dzieci zostają podzielone na grupy według swojego stopnia zaawansowania. Ale warto też najpierw upewnić się, czy klub organizuje również trening indywidualny.
Ważne jest również, aby klub szachowy, do którego zapiszemy dziecko, był odpowiednio wyposażony. Powinien mieć oczywiście wystarczającą ilość bierek, szachownic i zegarów. Warto też, aby zaopatrzony był w pomoce naukowe, na przykład literackie.
Zanim zapiszemy dziecko, dowiedzmy się też, czy klub ogranicza się do zapewnienia nauki, czy też dba również o udział swoich wychowanków w rozgrywkach. Czy są to rozgrywki o zasięgu lokalnym, czy też wyjazdowe? Czy liczą się do rankingów? Z początku takie kwestie mogą nie mieć znaczenia dla dziecka, ale jeśli świat szachów wciągnie je na dobre, z pewnością zacznie ono zwracać uwagę na takie rzeczy.
Ja już próbowałam wszystkiego, żeby zachęcić Juleczkę do szachów, ale jest bardzo oporna, może z wiekiem się przekona, jak zrozumie, że to serio super rozrywka.