Szachy dla dzieci, od czego zacząć gdy chcesz, aby Twoje dziecko grało w szachy?

Szachy to gra, która bez wątpienia ma dobry wpływ na dzieci i ich rozwój. Pomaga kształcić logiczne myślenie i koncentrację. Dlatego z całą pewnością warto nauczyć dziecko tej gry. Od czego zacząć?

Kiedy zacząć uczyć dziecko szachów?

Z pewnością nie ma tu górnej bariery wieku. Inaczej mówiąc, nie da się być za starym na naukę gry w szachy, ponieważ praktycznie w każdym wieku człowiek jest w stanie wdrożyć się w zasady tej gry i wprawić się w rozgrywce. Ale w takim razie trzeba zadać pytanie, czy można być na to za młodym? Czy szachy wymagają osiągnięcia pewnego stopnia rozwoju, który jest niezbędny, by móc skutecznie grać? Czy twoje dziecko nie jest jeszcze za małe, by wprowadzić je w świat szachów?

Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego stawianie konkretnej wiekowej granicy może nie przekładać się w pełni na rzeczywistość, niemniej można zaryzykować i powiedzieć, że w przybliżeniu 4 lata to odpowiedni wiek, aby zacząć. Dziecko jest już wtedy wystarczająco komunikatywne, by przyswoić sobie zasady. Młodsze dzieci wymagają częstszego powtarzania materiału, aby go przyswoić.

A zatem czy zacząć wdrażać czterolatka w świat szachów, czy może lepiej poczekać, aż będzie nieco starszy? Obie opcje mają swoje zalety i wady. W przypadku czterolatka trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia. Dziecko w tym wieku ma jeszcze problemy z artykułowaniem słów, często zapomina różnych informacji (nawet tych dopiero co mu przekazanych). Starsze dzieci szybciej przyswajają sobie materiał i wymagają mniejszej ilości powtórzeń, więc nauczanie ich jest łatwiejsze.

To jednak nie znaczy, że taka sytuacja nie ma swoich plusów – im młodsze jest dziecko, kiedy zaczyna grać w szachy, tym większe ma szanse na osiągnięcie w przyszłości wysokich wyników sportowych, co z pewnością doceni.

Jak uczyć dziecko gry w szachy?

Oczywiście na początek trzeba wytłumaczyć dziecku podstawy gry. Nie śpiesz się z tym. Nie wyjaśniaj wszystkich zasad naraz. Po kolei, bez pośpiechu zapoznaj dziecko z kolejnymi bierkami i sposobem ich poruszania. Stopniowo wprowadzaj kolejne elementy, ale dopiero wtedy, gdy już upewnisz się, że dziecko opanowało to, o czym mówiłeś mu wcześniej. Ucząc młodsze dziecko, być może trzeba będzie rozbić naukę na partie. Jeśli zobaczysz, że z szachami mu nie po drodze, możesz zrobić przerwę i powrócić z nauką, gdy będzie nieco starsze, licząc na to, że przyswojone już teraz informacje zachowają się w umyśle dziecka i następnym razem łatwiej będzie mu się wdrożyć w ten sport.

Na ogół nauka reguł nie sprawia dzieciom dużych trudności i już po kilku miesiącach (4-6 w przypadku czterolatków, 2-3 u starszych dzieci) mogą zacząć rozgrywać pierwsze partie. Oczywiście w domu możesz zapewnić swoim pociechom jedynie wstępne przygotowanie – naukę podstaw i pierwsze rozgrywki na amatorskim poziomie (bo ilu z nas tak naprawdę jest mistrzami szachownicy?). Trzeba znaleźć dziecku odpowiedni klub szachowy, gdzie będzie mogło doskonalić swoje umiejętności pod okiem doświadczonego trenera.

W dobrym klubie dzieci podzielone są na grupy według swojego stopnia zaawansowania w grze. Jednak żadne zajęcia grupowe nie są tak efektywne jak trening indywidualny, więc warto się upewnić, czy dany klub oferuje również takie zajęcia.

(Visited 575 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. Jonasz 10 maja 2022 at 10:25

    Jak dziecko będzie chciało grać, to nie będzie trzeba go przekonywać:). Można zachęcić wspólną rozgrywką i opowiedzieć ciekawą historię np. o powstaniu szachów. Taka magiczna otoczka dużo daje;)

    Reply

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *