Dlaczego szachy są dobre dla dzieci?

W to, że szachy to wymagający sport, nie wątpi już nikt. Dobrze jednak zastanowić się nad tym, dlaczego powinno się do tej gry zachęcić dzieci. Jakie są zalety szachów? Dlaczego warto zachęcić maluchy do gry i jakie korzyści z tym wiążą?

Czy warto, aby dziecko uczyło się grać w szachy?

Szachy nie są prostą grą, niewątpliwie wymagają wiedzy i inteligencji, a także umiejętności strategicznych – tym bardziej więc warto zachęcić najmłodszych do tego, by nauczyły się w nie grać. Dlaczego? Odpowiedź na to jest prosta – szachy rozwijają i to w bardzo szerokim aspekcie. Dzieci pod wieloma względami są jak chłonna gąbka i jeżeli poświęcimy wystarczająco dużo czasu na to hobby, będziemy w stanie zauważyć wyraźne zmiany. Oczywiście nie jest to lek na wszystkie problemy, niewątpliwie jednak szachy mogą wspomóc rozwój naszych dzieci. Poniżej przedstawione są przykłady, dlaczego ta gra jest dobra dla dzieci.

Szachy wpływają na wyobraźnię

Czy szachy mogą wpływać na wyobraźnię? Oczywiście, że mogą i ma to ogromny wpływ na rozwój naszego dziecka i to pod wieloma względami. Pod tym pojęciem chowa się całe spektrum związane z kreatywnym i logicznym myśleniem.

Jak wiadomo, ta królewska gra wymaga myślenia, jeżeli więc będzie się jej oddawało regularnie, będzie można zauważyć poprawę zdolności intelektualnych, zwiększenie IQ oraz wzrost umiejętności arytmetycznych. Dzięki nim dziecko będzie lepiej radziło sobie w życiu z problemami, które go napotkają – nawet jeżeli nie będzie miało szans na otrzymanie pomocy z zewnątrz. Będąc w kłopotach, użyje własnej głowy, by znaleźć z nich wyjście – tego uczą szachy.

Szachy kształtują charakter

Niewątpliwie szachy są wymagającą grą, tak pod względem znajomości zasad, jak i umiejętności umysłowych. To także ćwiczenie dla cierpliwości i koncentracji. Rozgrywka w szachach nie należy do dynamicznej, trzeba się przy niej skupić, a każdy następny ruch musi zostać dobrze przemyślany. Gra odbywa się też w całkowitej ciszy – gracze nie rozmawiają ze sobą ani z nikim innym, całkowicie poświęcając swoją uwagę temu, co znajduje się na planszy.

Jeżeli więc chcemy, by nasze dziecko nauczyło się cierpliwości i spokoju, szachy mogą w tym pomóc i niewątpliwie będzie miało to wpływ na jego późniejsze życie i to, jak będzie się zachowywać choćby w towarzystwie. Szachy to także doskonały sposób na naukę zdrowej rywalizacji. Poza tym szachy są jak życie – każda figura ma własne zadanie i określone ruchy.

Szachy mają walory terapeutyczne

Wbrew powszechnemu mniemaniu, aby grać w szachy, nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności czy być geniuszem. Jak każda inna gra, i ona wymaga nauki i przystosowania i jak zauważono, posiada także walory terapeutyczne. Osoby w nie grające zwiększają swoje umiejętności intelektualne, dzięki czemu chronią cię przed chorobami neurodegradacyjnymi.

Pozwalają także na lepsze przystosowanie się do życia i większej samodzielności w podejmowaniu codziennych decyzji. Gdy małe dziecko nauczy się grać w szachy, będzie miało łatwiej, gdy podrośnie – będzie bardziej samodzielne i jednocześnie lepiej będzie sobie radziło w różnych sytuacjach.

Szachy dla dzieci wspierają poczucie zaufania i poprawiają komunikację

Chodzi tutaj przede wszystkim o młodsze dzieci, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z szachami. Jeżeli nieco na tej grze się znamy, może zacząć zaszczepiać w nich to zainteresowanie, a sama nauka może być szansą na polepszenie swoich więzi z dzieckiem. W końcu będzie to opierało przede wszystkim na budowaniu zaufania, odpowiedniej komunikacji, a także bycia wsparciem dla najmłodszych. W przypadku dzieci kontakt z rodzicem jest szczególnie ważny, a jeżeli wspólnie można nauczyć się gry w szachy i potraktuje się to jako zabawę… to tym lepiej nie tylko dla rozwoju dziecka, ale i dla relacji w rodzinie.

(Visited 265 times, 1 visits today)

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *