Jak dobrze grać w szachy?

Wielu osobom wydaje się, że gra w szachy jest przeznaczona przede wszystkim dla osób o wyjątkowych umiejętnościach intelektualnych. Coś w tym jest, jednak należy pamiętać, że gra ta ma duży wpływ właśnie na rozwój umysłu, co za tym idzie, im częściej się gra, tym bardziej zwiększają się nasze możliwości. Każdy kiedyś zaczynał od zera i by być lepszym, trzeba po prostu więcej ćwiczyć. Jak w takim wypadku dobrze grać w szachy? Oto kilka podstawowych zasad!

Poznaj dobrze zasady gry

Podstawą z pewnością jest jak najlepsze poznanie zasad gry. Chodzi tutaj przede wszystkim o wiedzę na temat tego, z jakimi pionkami mamy do czynienia oraz tego. Nie można też zapomnieć o regułach specjalnych w szachach, które obowiązują tylko w określonych sytuacjach. Jeżeli więc nie jesteśmy co do tego pewni, dobrze jest dokładnie się ze wszystkim zapoznać. Dzięki temu będziemy czuć się bardziej swobodnie w grze, mieć lepszy pogląd na to, co dzieje się na planszy oraz jakie ruchy będzie mógł wykonywać nasz przeciwnik. To oczywiście ma wpływ na to, jaką strategię wybierzemy.

Chcesz grać lepiej w szachy – graj często!

Nie jest to nic odkrywczego i dotyczy to praktycznie każdej dziedziny życia, nie tylko szachów. Jeżeli chcemy dobrze grac, to grajmy jak najczęściej. Dzięki temu wciąż się uczymy i jednocześnie zakorzeniamy swoją wiedzę. Każda gra wygląda też inaczej, co pozwala nam na zdobycie doświadczenia, a także poznanie różnych form rozgrywek i strategii, co przyczynia się do naszego rozwoju. Z każdą kolejną grą będziemy lepsi, ponieważ będziemy mieć w pamięci wiele rozgrywek i różne sytuacje, co pozwoli nam na opracowanie lepszego planu gry. Każda partia powinna być dla nas pewną nauką, dlatego warto je też analizować. Można też prowadzić rozgrywki z komputerem.

Graj aktywnie

Pod tym pojęciem kryje się kilka aspektów. Po pierwsze nie bądź biernym graczem i nie czekaj na rozwój wydarzeń, tylko je twórz. Obserwuj rozgrywkę, analizuj poszczególne ruchy, staraj się przewidywać kolejne posunięcia i zagrożenia, jakie mogą na ciebie czyhać, sam też je stwarzaj i nie ułatwiaj zadania przeciwnikowi. Szachy to gra strategiczna, chodzi o to, by umieć odnajdywać się w różnych pozycjach – atakującego i broniącego. Trzeba umieć umacniać swoją pozycję i osłabiać pozycję przeciwnika, czasem wymaga też poświęceń swoich pionków, by tym samym dążyć do ważniejszego celu. To wymaga jednak doświadczenia i dobrej wiedzy.

Zacznij rozwiązywać zadania szachowe

W internecie można znaleźć darmowe zadania szachowe, które charakteryzują się tym, że jesteśmy postawieni w konkretnym momencie i musimy podjąć taką decyzję, która przyniesie nam zwycięstwo. Takie zadania brane są z prawdziwych rozgrywek, co pozwala nam zapoznanie się z różnymi sytuacjami, które mogą się nam przytrafić w trakcie partii. Ćwicząc w ten sposób, także zdobywamy wiedzę i doświadczenie.

Ucz się od lepszych i na własnych błędach

Chodzi tutaj nie tylko o częste rozgrywki z dobrymi przeciwnikami, ale także obserwację gry mistrzów i analizę ruchów. W ten sposób na własne oczy zobaczymy, jak grają inni i możemy nauczyć się czegoś nowego, zdobyć doświadczenie, które będzie tutaj niezbędne. Każda przegrana przez nas partia także powinna być nauką. Analizując własne błędy i strategię przyjętą przez przeciwnika, będziemy mieć szersze pole możliwości w następnych rozgrywkach.

Każda gra to ćwiczenie dla nas, ale poza rozgrywkami także dobrze jest sięgać choćby po opracowania specjalistyczne. Z nich będzie można dowiedzieć się o wszystkich elementach gry, sposobach kształtowania taktyki, która pozwoli do opracowania skutecznej strategii i zwycięstwa. Istotne będzie też zapoznanie z pojęciem liczenia wariantów, rozgrywania debiutów oraz końcówek. Przede wszystkim jednak trzeba dać sobie czas – aby grać dobrze w szachu, potrzebna jest cierpliwość i zrównoważony rozwój. Nikt nie rodzi się mistrzem, do tego dochodzi się przez doświadczenie i umiejętności.

(Visited 323 times, 1 visits today)

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *