Dlaczego warto grać w szachy?

Szachy są grą wymagającą, a zrozumienie zasad wymaga sporo czasu. Co więcej, osobom postronnym taka rozrywka może wydawać się… szalenie nudna. Jednak pod tymi enigmatycznymi ruchami kryje się wiele „wojennych” strategii i emocji. Postanowiliśmy więc udowodnić, dlaczego warto grać w szachy.

1. Wyższe IQ

Zaczniemy konkretnie: regularna gra w szachy poprawia zdolności intelektualne oraz zwiększa IQ. Dzięki niej rozwijają się umiejętności związane z planowaniem, strategicznym myśleniem. Osoby grające w szachy muszą przewidywać konsekwencje swoich działań, co potem można przenieść na „realne” życie.

Szachy to ciągłe ćwiczenie koncentracji, logicznego myślenia. Przy czym zostało to potwierdzone badaniami – u dzieci, które odbyły kilkumiesięczny kurs gry w szachy, poziom IQ znacznie wzrósł.

A jeśli jesteśmy przy dzieciach, to warto tu podkreślić, że rozpoczęcie nauki we wczesnych latach skutkuje znacznie szybszym rozwojem intelektualnym.

2. Rozwój zdolności arytmetycznych

Wiesz, że gra w szachy może mieć bezpośredni wpływ na wyższe osiągnięcia arytmetyczne, matematyczne? Wynika to z konieczności stałego obmyślania strategii, następnych ruchów, a także z konieczności właściwego interpretowania sytuacji.

Zauważono, że osoby grające w szachy mają większe szanse na karierę naukową/zawodową na kierunkach fizycznych, chemicznych oraz matematycznych. Co więcej, to doskonała nauka cierpliwości, wytrwałości w realizacji celów, ambicji.

Szachy i chłopiec

3. Rozwój inteligencji emocjonalnej

Jeśli wydaje Ci się, że gra w szachy jest „bezosobowa”, to jesteś w błędzie. Pozwala rozwijać inteligencję emocjonalną, a to dzięki konieczności zachowania nieustannej uważności, obserwowania przeciwnika, kontrolowania emocji.

Badania też wykazały, że szachiści wbrew pozorom często nie są indywidualistami – lepiej współpracują w grupie, angażują się społecznie. Przy okazji gra wpływa na ich pewność siebie oraz satysfakcję z wykonywanej pracy.

To również doskonały trening myślenia przyczynowo-skutkowego.

4. Zdrowie

Wiesz, że szachy mogą mieć… pozytywny wpływ na Twoje zdrowie? Brzmi niewiarygodnie? A jednak! Regularna gra w szachy może zapobiegać rozwojowi Alzheimera, czyli choroby neurodegeneracyjnej. Określa się ją jako zanik mózgu, w większości przypadków cierpią na nią osoby starsze, ponieważ ma to związek z obniżona sprawnością umysłową osób po 65. roku życia.

Widzisz już związek, prawda? Szachy to „ćwiczenie” dla mózgu, dzięki czemu zachowuje on swoją „młodość”. A w jaki sposób wysnuto tę tezę? Zbadano, że osoby po 75. roku życia, które regularnie rozgrywają te intelektualne potyczki, są mniej narażeni na demencję, niż osoby starsze w tym samym wieku, lecz nie grające w szachy.

Wniosek jest jeden: nic nie tracisz, a możesz wiele zyskać.

5. Rozrywka

W kontekście szachów zwykle mówi się o tym, że w bardzo dużym stopniu wpływają na rozwój inteligencji, różnych umiejętności. Przez całą tę otoczkę, zapomina się o jednej z głównej funkcji gier planszowych, czyli funkcji rozrywkowej.

Dla wielu graczy jest to po prostu dobry sposób na spędzenie wieczorów czy spotkań rodzinnych. Nie bez powodu mówi się, że szachy łączą pokolenia, a widok grających dziadków i wnuków nie należy do rzadkości.

Nie masz z kim stanąć w szranki? Żaden problem! Wystarczy… włączyć komputer! W szachy można też grać online, z ludźmi na całym świecie. Zamiast po raz kolejny przeglądać media społecznościowe, otwórz jedną z platform do e-gier i włącz się do zabawy.

(Visited 522 times, 1 visits today)

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *