Kto może być trenerem szachowym?

Gra w szachy jest wspaniałą, dającą ogromną satysfakcję dyscypliną, która wymaga wiele czasu i praktyki, by ją opanować. Bez dobrego trenera, osiągnięcia zaawansowanego poziomu gry jest bardzo trudne, w pewnym momencie rozwoju prawie niemożliwe. Odpowiedni trener poprowadzi nas przez gęsty las praktycznych i teoretycznych aspektów związanych z grą w szachy, i pozwoli rozwinąć skrzydła. Tylko jaki jest odpowiedni trener? Kto właściwie może zostać trenerem szachowym?

Wymagania formalne do zostania trenerem szachowym

Aby zostać trenerem szachowym, wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Najważniejszą z nich jest certyfikat trenera wydany przez Polski Związek Szachowy (PZSzach). Do uzyskania tego certyfikatu, potrzebne jest ukończenie kursu trenerskiego oferowanego przez PZS. Kurs ten obejmuje zarówno część praktyczną, jak i teoretyczną i jest jedyną drogą do uzyskania tytułu trenera szachowego w Polsce. Po ukończeniu kursu kandydat otrzymuje certyfikat, uprawniający go do nauczania szachów w klubach i szkołach. Pamiętajmy jednak, że uzyskanie certyfikatu jest jedynie początkiem drogi do zostania ponadprzeciętnym trenerem szachowym.

Umiejętności społeczne trenera szachowego

Oprócz wymagań formalnych dobre umiejętności społeczne są kluczowe dla każdego trenera szachowego. Dobry trener, chcąc odpowiednio nauczać swoich podopiecznych, musi potrafić skutecznie się z nimi komunikować. Jest to konieczne dla zapewnienia im najlepszych warunków nauki.

Kluczem do sukcesu w przekazywaniu wiedzy uczniom jest również wprowadzanie odpowiednich metod dydaktycznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczniów. Dobry trener musi jednak umieć nie tylko pracować indywidualnie, ale również w grupie. Wielu uczniów nie może sobie pozwolić na indywidualne zajęcia i szukają wtedy zajęć grupowych. Trenerzy prowadzący takie zajęcia muszą znaleźć odpowiednie sposoby i narzędzia do sprawnej nauki kilku osób jednocześnie.

Umiejętności szachowe trenera

Każdy trener szachowy musi być doskonale zaznajomiony z teorią szachową i sposobami analizowania partii. Musi być niezawodny w swoim rozumieniu strategii szachowych, taktyki i wszelkich innych aspektów, które składają się na grę. Nawet jeśli analizuje gry arcymistrzów, którzy daleko odbiegają od niego poziomem, musi wiedzieć, z czego wynikają podejmowane w ich partiach ruchy. Dopiero przy takim zrozumieniu zagadnienia, jakim są szachy, może on w możliwie najlepszy sposób przekazywać swoją wiedzę uczniom.

Bycie trenerem szachowym to nie lada zadanie wymagające ogromu wiedzy, doświadczenia i odpowiednich umiejętności. Mając te wszystkie cechy i odpowiednie certyfikaty, trenerzy szachowi mają możliwość wywarcia pozytywnego wpływu na rozwój swoich uczniów i szachów jako dyscypliny. Może to być interesująca kariera dla pasjonatów szachów, którzy czują chęć dzielenia się swoją wiedzą z innymi.

(Visited 905 times, 1 visits today)

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *