Kim są najmłodsi w Polsce mistrzowie w szachach?

Szachy rozwijają umiejętność logicznego myślenia i uczą przewidywania ruchów przeciwnika. Wielu polskich i światowych mistrzów szachów zaczynało swoją przygodę z tym niezwykłym sportem we wczesnym dzieciństwie. Sprawdź, kim są najmłodsi polscy mistrzowie w szachach.

Oskar Ciupek

Jednym z najmłodszych mistrzów w szachach w Polsce jest Oskar Ciupek. Chłopiec zaraził się pasją do szachów od swojego starszego o 4 lata brata, którego dyskretnie podpatrywał. Oskar zaczął grać w szachy w wieku 4 lat. Na co dzień jest energicznym dzieckiem, które bardzo interesuje się otaczającym go światem. Jednak kiedy zasiada przy planszy szachów, staje się niezwykle skupiony. Ten najmłodszy polski mistrz szachowy zdobył swój tytuł w wieku 6 lat w 2021 roku, odnosząc zwycięstwo w turnieju w Poroninie. Chłopiec trenuje grę w szachy w klubie UKS Podlesie w Katowicach.

Jan-Krzysztof Duda

Jan-Krzysztof Duda pasjonuje się szachami od 5. roku życia. Pierwsze tytuły zdobył w 2005 roku, gdy miał 7 lat, wygrywając Puchar Polski juniorów do 8 lat oraz otrzymując tytuł międzynarodowego mistrza szachowego Niemiec, również w kategorii wiekowej do 8 roku życia. Jednak to był dopiero początek jego kariery jako jednego z najmłodszych w Polsce mistrzów w szachach. W 2008 roku Jan-Krzysztof Duda otrzymał tytuł mistrza świata do 10 roku życia, a rok później został wicemistrzem świata w kategorii wiekowej do 12 lat.

Kolejnymi sukcesami tego najmłodszego mistrza świata w szachach są wygrane w 2012 roku mistrzostwa Europy juniorów do lat 14 oraz złoty medal w drużynowych mistrzostwach Europy do 18 lat w 2013 roku. W tym samym roku w wieku 15 lat otrzymał on tytuł arcymistrza szachowego, tym samym stając się wtedy najmłodszym arcymistrzem w szachach w Europie i drugim na świecie. Obecnie Jan-Krzysztof Duda jest już młodym mężczyzną, jednak o jego licznych sukcesach w szachach wciąż jest głośno. Jednym z jego osiągnięć z ostatnich lat jest złoty medal Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych zdobyty w 2021 roku.

Dariusz Świercz

Dariusz Świercz piastuje tytuł arcymistrza w szachach od 2009 roku. Zdobył go w wieku niespełna 15 lat. Ten młody zawodnik jest czterokrotnym polskim mistrzem szachowym juniorów. Pierwszy raz tytuł ten zdobył w 2002 roku w Kołobrzegu w kategorii wiekowej do 10 lat, dwa kolejne otrzymał w 2005 i 2006 w turniejach zorganizowanych również w Kołobrzegu w kategorii mistrz Polski juniorów do lat 12, a ostatni w 2007 roku w Turawie, biorąc udział w rozgrywkach szachowych wśród zawodników do 14 roku życia.

Dariusz Świercz osiągnął wiele sukcesów również na arenie międzynarodowej — m.in. w 2007 roku odniósł zwycięstwo w Mistrzostwach Europy juniorów w grupie do 14 roku życia. W 2010 roku zajął pierwsze miejsce w turnieju Cultural Village Toernooi w Wijk aan Zee, zdobył również brązowy medal w mistrzostwach świata w szachy juniorów do 20 roku życia. Rok później otrzymał tytuł światowego mistrza szachowego juniorów do lat 20, odnosząc zwycięstwo w zawodach zorganizowanych w Madrasie. W 2012 roku zdobył złoty medal mistrzostw świata juniorów do 18 lat. Od 2018 roku startuje w turniejach szachowych jako reprezentant Stanów Zjednoczonych.

Najmłodsi w Polsce mistrzowie w szachach osiągają sukcesy nie tylko w turniejach szachowych organizowanych na terenie kraju, ale również w międzynarodowych zawodach szachowych, sukcesywnie podnosząc swoją punktację w FIDE.

(Visited 469 times, 6 visits today)

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *