Najmłodsi arcymistrzowie w szachach na świecie

Dzieci coraz częściej osiągają sukcesy w rozgrywkach szachowych, uzyskując tytuł Międzynarodowego Mistrza, a nawet zdobywając rangę arcymistrza szachowego. Poznaj najmłodszych arcymistrzów szachowych.

Abhimanyu Mishra

Kiedy zada się pytanie, jak zostać arcymistrzem szachowym, zapewne otrzyma się odpowiedź, że bardzo trudno, jednak Abhimanyu Mishra otrzymał ten tytuł w 2021 roku w wieku 12 lat, 4 miesięcy i 25 dni. Obecnie jest on najmłodszym arcymistrzem w szachach na świecie. Swoją przygodę z grą w szachy zaczął bardzo wcześnie, ponieważ w wieku 2 i pół roku. Pierwszy raz wziął udział w turnieju szachowym, gdy miał 5 lat. Był najmłodszym zawodnikiem zaproszonym w listopadzie 2018 roku na intensywną trzydniową ocenię przez znanego mistrza świata w szachach Garriego Kasparowa. Młody Amerykanin Abhimanyu Mishra jest również najmłodszym w historii Międzynarodowym Mistrzem szachowym. Tytuł ten zdobył już w wieku 10 lat.

Siergiej Karjakin

Siergiej Karjakin był przez 19 lat najmłodszym zawodnikiem, który otrzymał tytuł arcymistrza szachowego. Został on najmłodszym arcymistrzem w szachach w 2002 roku w wieku 12 lat i 7 miesięcy. Siergiej Karjakkin pochodzi z Ukrainy i na początku startował w turniejach szachowych jako reprezentant tego kraju, natomiast obecnie na zawodach reprezentuje Rosję. Na swoim koncie ma on wiele spektakularnych zwycięstw — w 2012 roku zdobył tytuł Mistrza Świata Rapid, a w 2016 został Mistrzem World Blitz, pokonując Magnusa Carlsena.

Gukesh Dommaraju

Gukesh Dommaraju został arcymistrzem szachowym w wieku 12 lat, 7 miesięcy i 17 dni. W momencie spełnienia norm koniecznych do otrzymania tego tytułu był tylko o 17 dni starszy od Siergieja Karjakina. Pierwsze zwycięstwo ten jeden z najmłodszych arcymistrzów szachowych na świecie zdobył w wieku 9 lat w 2015 roku, wygrywając sekcję U-9 Azjatyckich Mistrzostw Szkół.

W 2018 roku pięciokrotnie zajął pierwsze miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Azji — trzy złote medale zdobył w rozgrywkach szachowych indywidualnych, natomiast dwa w kategorii grupowej. W tym samym roku otrzymał tytuł Międzynarodowego Mistrza szachowego, a w 2019 roku — Arcymistrza Szachowego. W zawodach zasłynął jako najlepszy zawodnik, wygrywając w konkurencjach szybkiej, błyskawicznej i klasycznej kontroli czasu. Gukesh Dommaraju nadal jest najmłodszym arcymistrzem w szachach w Indiach.

Javokhir Sindarov

Wśród najmłodszych arcymistrzów szachowych znajduje się również Javokhir Sindarov. Zdobył on ten tytuł jesienią 2018 roku w wieku 12 lat, 10 miesięcy i 5 dni. Wszystkie trzy normy niezbędne do jego uzyskania spełnił w ciągu roku — pierwszą podczas Memoriału Alekhine’a w czerwcu 2018 roku, drugą na Mistrzostwach Świata Juniorów w Szachach, a trzecią w Budapeszcie na Węgrzech. Jego droga do osiągnięcia mistrzostwa w grze w szachu przebiegła bardzo błyskawicznie, ponieważ rok przed uzyskaniem tytułu arcymistrza, zdobył on tytuł Międzynarodowego Mistrza — w październiku 2017 roku.

Zdobycie rangi arcymistrza szachowego nie należy do łatwych, jednak sumienna praca i regularne branie udziału w rozgrywkach na pewno są właściwą drogą do sukcesu.

(Visited 407 times, 1 visits today)

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *