Jakie są znane turnieje szachowe dla dzieci?

Turnieje szachowe dla dzieci stanowią szansę dla młodych pasjonatów na weryfikację swoich umiejętności i zdobycie kategorii szachowych. W wielu miastach cyklicznie odbywają się zawody szachowe dla najmłodszych. Poznaj kilka najbardziej znanych turniejów szachowych dla dzieci.

Turniej o Puchar Szachmanii w Gliwicach

Jednym z popularnych turniejów szachowych organizowanych cyklicznie, jest turniej szachowy o Puchar Szachmanii. Te zawody szachowe dla dzieci są rozgrywane w systemie szwajcarskim na dystansie 6 rund, a czas przydzielony każdemu zawodnikowi to 30 minut. W rozgrywkach mogą brać udział dzieci do 12 roku życia, a udział w tym turnieju jest dla młodych zawodników szansą na zdobycie V i IV kategorii szachowej. Organizatorami wydarzenia są szkoła szachowa Szachmania z Gliwic oraz Klub Środowiskowy AZS Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Podczas tego turnieju szachowego dla dzieci obowiązują zwyczajowe przepisy Kodeksu Szachowego PZSzach i reguły gry FIDE.

GRAND PRIX Miasta Katowice

Wśród turniejów szachowych na Chessarbiter, w których biorą udział młodzi zawodnicy, znajduje się GRAND PRIX Miasta Katowice. W zawodach szachowych dla dzieci w Katowicach mogą uczestniczyć osoby do 14 lat. Rozgrywki odbywają w systemie szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry podczas turnieju wynosi 10 minut na partię, a za każde posunięcie doliczane jest 5 sekund. Rozgrywki szachowe najmłodszych odbywają się w Miejskim Domu Kultury Bogucice-Zawodzie, a wśród organizatorów tego konkursu znajdują się m.in. Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice i Klub Szachowy Hetman z Katowic.

Międzynarodowy Festiwal Szachowy Cracovia

Do najbardziej popularnych zawodów szachowych należy również Międzynarodowy Festiwal Szachowy Cracovia. Organizatorami tego turnieju szachowego są Małopolski Związek Szachowy Turniej i Urząd Miasta Kraków. Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach są podzieleni na grupy od A do G według pozycji w rankingu, natomiast dzieci startują w grupach F i G. System rozgrywek podczas zawodów opiera się na systemie szwajcarskim, a zawodnicy rozgrywają 9 rund. Wydarzenie jest organizowane cyklicznie co roku i posiada patronat honorowy Prezydenta Krakowa. Do przełomu 2022/2023 roku odbyły się już 23 edycje tego turnieju szachowego. Konkurs jest wspierany finansowo przez FIDE.

Turniej szachowy dla dzieci – Warsaw Chess Open Kids

Kolejnymi zawodami szachowymi, w których mogą brać udział młodzi pasjonaci gry w szachy jest Warsaw Chess Open. Ten turniej szachowy dla dzieci w Warszawie jest organizowany co roku. Mogą w nim uczestniczyć młodzi zawodnicy do 11 roku życia. Podczas zawodów obowiązuje szwajcarski system rozgrywek obejmujący 5 rund. Ten turniej szachowy dla dzieci opiera się na aktualnych przepisach PZSzach i normach FIDE. W trakcie zawodów młodzi adepci gry w szachy mogą zdobyć V lub IV kategorię szachową. Sponsorami i partnerami wydarzenia są marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, Prezes Polskiego Związku Szachowego Radosław Jedynak i Małopolski Związek Szachowy.

Turnieje szachowe dla dzieci odbywają się nie tylko na skalę międzynarodową, ale również lokalnie. Cyklicznie mogą być także organizowane szkolne zawody szachowe.

(Visited 462 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. go$i@ 8 marca 2023 at 07:32

    Mój syn brał udział w grand prix w Katowicach i był bardzo zadowolony z tego turnieju szachowego 🙂

    Reply

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *