Zasady gry w szachy, które poznaje się jako pierwsze

Szachy to jedna z najstarszych gier na świecie. Nie stoi jej to jednak na drodze do zyskiwania sobie coraz nowszych zwolenników, którzy skuszeni jej strategicznym i intelektualnym aspektem, chcą stawiać swoje pierwsze kroki na szachownicy. Popularność szachów w Polsce i za granicą wśród młodych osób stale wzrasta. Jeśli też jesteś taką osobą, to w tym artykule dowiesz się, jakie są podstawowe zasady gry w szachy, które musisz poznać, by zacząć swoją szachową przygodę.

Zasady ustawienia figur na planszy

Zanim zaczniesz swoją pierwszą partię gry w szachy, musisz dowiedzieć się jak ustawiać figury na szachownicy. Jest to niezmienna pozycja startowa każdej gry, a zrozumienie jej pozwoli Ci na budowanie swojej przewagi już w pierwszych ruchach każdej gry. Zasady są tu jasne:

 1. Wieże ustawiamy w rogach planszy
 2. Skoczki (tzw. konie) stawiamy obok wież
 3. Gońce ustawiamy obok skoczków
 4. „Królowa broni koloru”, czyli królową ustawiamy na polu odpowiadającemu jej kolorowi
 5. Króla stawiamy obok królowej

Wszystkie pozostałe piony, czyli „pionki” ustawiamy obok siebie na drugiej linii.

Zasady poruszania się figur szachowych

Każda figura porusza się w określony sposób. Ruchy te wyglądają następująco:

 1. Piony mogą poruszać się o jedno pole do przodu, ale tylko wtedy, gdy nie ma na nim przeciwnika. Zbijają zaś figury oponenta, poruszając się o jedno pole po skosie. Są to jedyne figury, których sposób poruszania się różni się przy „zwykłym” ruchu względem ruchu przy ataku.
 2. Skoczki poruszają się trochę w kształcie litery „L”, przeskakując nad innymi figurami. Jest to jedyna figura, która może pominąć blokującą ją figurę.
 3. Goniec porusza się o dowolną ilość pól po skosie, na polach o tym samym kolorze.
 4. Wieża porusza się o dowolną ilość pól poziomo i pionowo.
 5. Królowa może poruszać się o dowolną ilość pól, w dowolnym kierunku, a więc poziomo, pionowo i po skosie.
 6. Król może poruszać się o jedno pole w dowolnym kierunku.

Szach i szach mat

W szachach ruch króla jest ograniczany przez przeciwnika. Kiedy król jest zagrożony, czyli jest „w linii rażenia” jednej lub kilku z figur przeciwnika, to mówimy, że jest w szachu. Gracz, który wykonuje szach, musi o tym poinformować przeciwnika. Najczęściej robi to w prosty sposób, mówiąc „szach”.

Szach mat oznacza, że król jest zagrożony, a więc atakowany przez przynajmniej jedną z figur oponenta, a nie ma możliwości wykonania legalnego ruchu, aby przed nią uciec lub ją zbić. W takim przypadku gra kończy się zwycięstwem gracza, który wykonał szach mat.

Podsumowując, zasady gry w szachy to kluczowa wiedza, którą każdy gracz musi poznać, by zacząć swoją naukę. Od pierwszych ruchów, poznawanie tych reguł pozwala na skuteczną i przyjemną grę, a także daje podstawy do rozwijania strategii i technik szachowych. Nawet jeśli będziesz już zaawansowanym graczem, to pamiętaj, żeby nie zaniedbywać podstawowych zasad i szkolić się w szachach, aby zwiększyć swoje umiejętności i cieszyć się grą jeszcze bardziej. Zasady gry w szachy to podstawa, dzięki której możemy rozwijać swoją pasję i miłość do tej wspaniałej gry. A wy zaczęliście już swoją przygodę?

(Visited 155 times, 1 visits today)

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *