Od kiedy szachy dla dzieci, czyli od kiedy zacząć naukę gry w szachy?

Szachy to sport dla każdego i choć można rozpocząć swoją przygodę z tą grą dosłownie w każdym wieku, zdecydowanie zaleca się, by pierwsze kroki zacząć stawiać już od najmłodszych lat. Dlaczego? Jest ku temu kilka istotnych powodów, ale warto zastanowić się, ile lat powinno mieć dziecko, by rzeczywiście mogło w pełni rozpocząć naukę gry.

Czy wiek dziecka a gra w szachy ma znaczenie?

Odpowiedź brzmi tak i nie. Dlaczego? Po pierwsze gry w szachy można uczyć się praktycznie każdym wieku, nawet będąc już osobą dorosłą i nie ma ku temu żadnych przeszkód. Mimo wszystko im wcześniej się zacznie, tym łatwiej przyjdzie przyswajanie zasad i strategii, a także, tym więcej korzyści się w ten sposób osiągnie. Jak wiadomo, dzieci chłoną wiedzę bardzo szybko, a szachy, jako gra bardzo rozwijająca, pomoże im na wielu płaszczyznach życia – od nauki w szkole, po umiejętności społeczne i życiowe. Nauka gry w wieku dziecięcym ma więc niebagatelne znaczenie na życie dorosłe.

W jakim wieku rozpocząć naukę gry w szachy?

W takim razie, jaki wiek będzie najlepszy, by rozpocząć swoje pierwsze próby z szachami? Według wielu specjalistów pierwsze kroki w tej dziedzinie sportu mogą stawiać już dzieci w wieku około 4 – 5 lat, przy czym pierwsza faza nauki powinna skupiać się przede wszystkim na zabawie i zaznajamianiu z grą jako taką. Chodzi przede wszystkim o to, by zbudować pozytywny przekaz i zachęcić najmłodszych, by samodzielnie chciały się uczyć i bawić. Co za tym idzie, początkowo nie skupiamy się na tym jako na sporcie z elementami rywalizacji, a bardziej jako zabawę.

Na czym polega początkowa nauka gry w szachy?

Podstawą, w przypadku zwłaszcza młodszych dzieci, jest przekazanie im informacji o nazwach pionków oraz ich rozstawieniu na planszy. Oczywiście powinno się to odbyć we właściwy sposób i z zawarciem elementów zabawy. W przypadku dzieci starszych można tę kwestię modyfikować – ważne będzie jednak, by nie rzucać dzieci od razu na głęboką wodę. Muszą zapoznać się z grą i ją oswoić, zanim zaczną rozgrywać swoje pierwsze partie. Często takie lekcje odbywają się grupowo, co jeszcze bardziej wzmacnia więzi.

Nauka gry w szachy dla dzieci – grupowo czy indywidualnie?

Pierwsze lekcje gry w szachy można udzielać już w domu indywidualnie, zachęcając dziecko do wspólnej zabawy. Sprawdzają się także z powodzeniem zajęcia grupowe, gdzie maluch ma styczność z innymi rówieśnikami i wraz z nimi poznaje tajniki szachów przy wspólnej zabawie. Można też łączyć te dwie sfery i nic nie stoi temu na przeszkodzie. Ważne będzie jednak to, by sposób nauki dostosować do wieku i preferencji samego dziecka.

Jak zachęcić dziecko do gry w szachy?

Jak zostało wspomniane, początkowa faza nauki, zwłaszcza w przypadku całkiem małych dzieci powinna bardziej przypominać zabawę, w której znajdą się istotne dla gry zasady oraz pojęcia. Trzeba jednak pamiętać o jednym – nic na siłę. Każde dziecko jest inne – jedno zainteresują się grą już od początku, inne nie i to całkiem normalne. Podobnie będzie z momentem początkowym nauki – choć mówi się, że już maluchy w wieku 4 lat mogą zacząć stawiać swoje pierwsze kroki w grze w szachy, bywa, że potrzeba czasu, aby się do tego przekonały. Ważne, żeby do niczego nie zmuszać, ponieważ w ten sposób skutecznie się zniechęci do podejmowania jakichkolwiek prób.

(Visited 2 125 times, 1 visits today)

4 Comments

  1. Natalia 1 września 2021 at 10:17

    Gra w szachy bardzo rozwija młodych ludzi, uczy strategicznego myślenia i wielu różnych pożytecznych umiejętności. Warto poszukać klubu szachowego w swoim mieście, jeśli samemu się nie gra i zapisać tam swoje dziecko.

    Reply
  2. Patryk 3 listopada 2021 at 13:30

    Jeśli dziecko jest zainteresowane taką grą to jak najbardziej warto rozwijać jego pasje. Sprawi mu to zarówno rozrywkę i rozwój strategiczny, który jest ważny w dzisiejszym świecie.

    Reply
  3. Marta 4 stycznia 2022 at 08:47

    Chciałabym, żeby mój syn zainteresował się grą w szachy, ale wiem, że nie jest proste rozbudzenie takiej pasji.

    Reply
    1. Joker 14 września 2022 at 08:25

      Zamiast od szachów możesz zacząć od warcabów, przynajmniej się dowiesz czy jest to coś, co interesuje twojego syna 😉

      Reply

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *