Obozy szachowe dla dzieci – kto organizuje? Czy warto jechać na obóz szachowy?

Nauka gry w szachy niesie ze sobą wiele korzyści dla rozwoju umysłowego, dlatego zalecana jest dla dzieci. Te z kolei mogą swoje umiejętności szlifować na wiele różnych sposobów, między innymi w klubach i kółkach szachowych, uczyć się w domu czy korzystać z programów komputerowych. Można także wyjechać na obóz szachowy, jednak czy warto?

Gdzie dzieci mogą uczyć się gry w szachy?

Gra szachy wspomaga rozwój umysłowy i społeczny dziecka, dlatego tak bardzo zaleca się, by już od najmłodszych lat miały one do czynienia z tym sportem. Swoje pierwsze kroki mogą stawiać na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich będzie oczywiście dom rodzinny i lekcje dawane przez rodziców czy innych najbliższych.

Drugą opcją są oczywiście kluby i kółka szachowe, które mogą być organizowane przez przedszkola i szkoły jako zajęcia dodatkowe. Niektóre z tych miejsc działają też całkiem osobno, oferując rozrywkę dla dzieci np. po zajęciach lekcyjnych. Czasem wiedzę o grze w szachy można też czerpać od instruktorów, którzy swoich lekcji udzielają albo w ramach pracy w klubach, ale jako prywatne korepetycje.

Kto organizuje obozy szachowe dla dzieci?

Obozy szachowe nie są zbyt często spotykane w Polsce. Najzwyczajniej w świecie nie cieszą się tak dużą popularnością, jak inne podobne wyjazdy. Jeżeli są już organizowane, to najczęściej zajmują się tym kluby i szkoły szachowe, które łączą naukę gry w szachy wraz z dobrą zabawą i wypoczynkiem. Biorą w nim udział dzieci, a ich opiekunami są trenerzy szachowi będący najczęściej aktywnymi graczami. Czasem za takie obozy odpowiadają też szkoły oraz domy kultury, które oferują udział w kółkach szachowych.

Czy warto wysłać dziecko na obóz szachowy?

Wbrew pozorom obozy szachowe to nie tylko szachy. Często łączone są one także z wyjazdami obozów sportowych i zazwyczaj w harmonogramie takich wyjazdów znajduje się nie tylko gra w szachy, ale wycieczki oraz liczne zabawy i inne atrakcje. Oczywiście ważnym aspektem jest tutaj nauka i gra, a także organizowane turnieje. Mimo wszystko to świetny sposób na spędzenie czasu.

Warto z tego skorzystać, zwłaszcza gdy nasze dziecko chętnie w szachy gra – połączy się w ten sposób dwie korzyści – naukę i przyjemność. Dodatkowo połączy się to także z integracją społeczną, ponieważ jak na każdym podobnym wyjeździe i tutaj dzieci będą mogły razem spędzać czas oraz się bawić. To dobre rozwiązanie na wyjazd wakacyjny oraz na ferie zimowe.

Co daje obóz szachowy?

Po pierwsze obozy szachowe są nastawione na dalsze kształcenie umiejętności dzieci w dziedzinie tej królewskiej gry. Po drugie, bardzo często uczestniczą w nim maluchy i nastolatkowie, którzy już jakieś doświadczenie w grze posiadają i np. chcą wziąć udział w turniejach czy to na większym, czy na mniejszym szczeblu. Po trzecie, obozy szachowe to przede wszystkim dobra zabawa w gronie rówieśników oraz wiele innych dodatkowych rozrywek, które pozwolą na lepszą integrację.

(Visited 498 times, 1 visits today)

3 Comments

 1. Kaśka 21 września 2021 at 11:15

  Ciekawa opcja! Mój syn bardzo interesuje się szachami, muszę przedyskutować z mężem, czy nie wysłać go na taki obóz, bo wygląda zachęcająco

  Reply
 2. Alice 3 marca 2022 at 08:38

  Szkoda, że wpadłam tu już po feriach. Nie wiedziałam nawet, że są takie wyjazdy, a mój maluch pewnie bardzo ucieszyłby się z takiej możliwości

  Reply
 3. Olek 6 października 2022 at 09:28

  Ciekawy pomysł ten obóz szachowy, ale dziecko nie bedze sie nudziło grając przez cały czas w szachy?

  Reply

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *