Turnieje szachowe dla dzieci, jak wyglądają? Rywalizacja i emocje sportowe u najmłodszych?

Dzieci również potrafią być mistrzami gry w szachy a swoją taktyką i strategią, zaskoczyć niejednego dorosłego. Dla najmłodszych organizowane są różnorodne zawody i turnieje szachowe podczas których, mogą zaprezentować swoje umiejętności. Jak wyglądają turnieje szachowe dla dzieci? O tym opowiemy w poniższym artykule.

Dlaczego dzieci powinny grać w szachy?

Dzieciom można zorganizować czas na wiele sposobów. Mogą udzielać się w różnych dyscyplinach sportowych jak koszykówka, piłka nożna, pływanie itp. A czy warto zapisać je na zajęcia szachowe? Odpowiedź w zasadzie jest oczywista – tak. Szachy nie tylko rozwijają umysł, ale pomagają też w nauce. Oczywiście nie każde dziecko ma do tego predyspozycje, a na efekty trzeba trochę poczekać. Nie mniej jednak, szachy to nietypowe hobby, które uczy poprzez rozrywkę. Grając w szachy, dziecko musi polegać tylko i wyłącznie na sobie oraz na swoim umyśle. Musi tak kombinować i główkować, aby wyprowadzić przeciwnika w pole. To nie jest łatwe i wymaga dużego skupienia. U dzieci jest to możliwe. Wystarczy odpowiednio zainteresować je grą w szachy, pokazując, że jest to zabawa, podczas której nikt nikogo nie ocenia i nie trzeba się stresować. Jest to po prostu forma rozrywki, wymagająca myślenia. Kiedy dziecko złapie bakcyla i będzie coraz lepiej radziło sobie w szachach, można pomyśleć o uczestnictwie w zawodach i turniejach, aby mogło wykorzystać swój potencjał.

Szachiści podczas gry

Jak wyglądają turnieje szachowe dla dzieci?

Organizatorzy turniejów zawsze dbają o to, aby konkursy odbywały się w przyjemnej dla dzieci atmosferze. Podejmowane są wszelkie starania, aby najmłodsi nie odczuwali stresu rywalizacji i aby nie towarzyszyło im poczucie, że jeśli przegrają, to znaczy, że są gorsze. Duża rola w tym rodziców, aby pomagali swoim dzieciom mierzyć się ze stresem i presją, które mimo wszystko, zawsze będą towarzyszyć. W mniejszym lub większym stopniu. Dzięki ich wsparciu nauczy się panować nad emocjami i tremą. Uczestnictwo w turniejach wiąże się z częstymi wyjazdami i rodzice, nie zawsze mogą dziecku towarzyszyć. Co wtedy? W każdym klubie są opiekunowie i trenerzy, którzy starają się zapewnić dziecku takie samo wsparcie, co ich rodzice. Jednak pomimo tego, dzieci muszą sobie radzić samodzielnie. Pomaga im to łatwiej przystosować się do życia. Bardzo ważne jest, aby dziecko zawsze widziało w szachach dobrą zabawę, a nie powód do rywalizacji. W tym głowa rodziców, aby nauczyli swoje dzieci myśleć o konkursach szachowych w ten sposób, że jest to pewnego rodzaju sprawdzian ich możliwości, za które mogą dostać nagrodę. A nawet jeśli nie dostaną, to świat się z tego powodu nie zawali.

Szachy to wspaniała gra, niosąca za sobą wiele zalet edukacyjnych. Znakomicie wpływają na wyobraźnię, pobudzają myślenie, zmysł strategiczny i kształtują osobowość. Grając w szachy, dzieci poznają również smak zwycięstwa oraz gorycz porażki. Jednak dobry szachista nauczony jest tego, że aby odnieść sukces, trzeba na niego stale pracować i nie poddawać się.

(Visited 662 times, 1 visits today)

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *