Szachy to jedna z najstarszych gier na świecie. Nie stoi jej to jednak na drodze do zyskiwania sobie coraz nowszych zwolenników, którzy skuszeni jej strategicznym i intelektualnym aspektem, chcą stawiać swoje pierwsze kroki na szachownicy. Popularność szachów w Polsce i za granicą wśród młodych osób stale wzrasta. Jeśli też jesteś taką osobą, to w tym artykule dowiesz się, jakie są podstawowe zasady gry w szachy, które musisz poznać, by zacząć swoją szachową przygodę.
Zasady ustawienia figur na planszy
Zanim zaczniesz swoją pierwszą partię gry w szachy, musisz dowiedzieć się jak ustawiać figury na szachownicy. Jest to niezmienna pozycja startowa każdej gry, a zrozumienie jej pozwoli Ci na budowanie swojej przewagi już w pierwszych ruchach każdej gry. Zasady są tu jasne:
- Wieże ustawiamy w rogach planszy
- Skoczki (tzw. konie) stawiamy obok wież
- Gońce ustawiamy obok skoczków
- „Królowa broni koloru”, czyli królową ustawiamy na polu odpowiadającemu jej kolorowi
- Króla stawiamy obok królowej
Wszystkie pozostałe piony, czyli „pionki” ustawiamy obok siebie na drugiej linii.
Zasady poruszania się figur szachowych
Każda figura porusza się w określony sposób. Ruchy te wyglądają następująco:
- Piony mogą poruszać się o jedno pole do przodu, ale tylko wtedy, gdy nie ma na nim przeciwnika. Zbijają zaś figury oponenta, poruszając się o jedno pole po skosie. Są to jedyne figury, których sposób poruszania się różni się przy „zwykłym” ruchu względem ruchu przy ataku.
- Skoczki poruszają się trochę w kształcie litery „L”, przeskakując nad innymi figurami. Jest to jedyna figura, która może pominąć blokującą ją figurę.
- Goniec porusza się o dowolną ilość pól po skosie, na polach o tym samym kolorze.
- Wieża porusza się o dowolną ilość pól poziomo i pionowo.
- Królowa może poruszać się o dowolną ilość pól, w dowolnym kierunku, a więc poziomo, pionowo i po skosie.
- Król może poruszać się o jedno pole w dowolnym kierunku.
Szach i szach mat
W szachach ruch króla jest ograniczany przez przeciwnika. Kiedy król jest zagrożony, czyli jest „w linii rażenia” jednej lub kilku z figur przeciwnika, to mówimy, że jest w szachu. Gracz, który wykonuje szach, musi o tym poinformować przeciwnika. Najczęściej robi to w prosty sposób, mówiąc „szach”.
Szach mat oznacza, że król jest zagrożony, a więc atakowany przez przynajmniej jedną z figur oponenta, a nie ma możliwości wykonania legalnego ruchu, aby przed nią uciec lub ją zbić. W takim przypadku gra kończy się zwycięstwem gracza, który wykonał szach mat.
Podsumowując, zasady gry w szachy to kluczowa wiedza, którą każdy gracz musi poznać, by zacząć swoją naukę. Od pierwszych ruchów, poznawanie tych reguł pozwala na skuteczną i przyjemną grę, a także daje podstawy do rozwijania strategii i technik szachowych. Nawet jeśli będziesz już zaawansowanym graczem, to pamiętaj, żeby nie zaniedbywać podstawowych zasad i szkolić się w szachach, aby zwiększyć swoje umiejętności i cieszyć się grą jeszcze bardziej. Zasady gry w szachy to podstawa, dzięki której możemy rozwijać swoją pasję i miłość do tej wspaniałej gry. A wy zaczęliście już swoją przygodę?