Dlaczego dzieci powinny grać w szachy, czego szachy uczą od najmłodszych lat?

Gra w szachy ma wiele zalet i zdecydowanie jest jedną z tych rozrywek, które wpływają pozytywnie na rozwój dzieci, w wielu różnych aspektach. Warto więc zainteresować malucha szachami, ponieważ nie tylko zajmie się mu czas, ale i wspomoże naukę, co przyniesie niewymierne korzyści w przyszłości. Oto kilka powodów, dla których dobrze jest zainteresować pociechy tą grą.

Czy szachy to gra dla każdego?

Zdecydowanie tak – szachy są dla każdego i nie ma tu znaczenia wiek, płeć, wykształcenie czy wykonywany zawód. Co więcej, wielu specjalistów, także psychologów uznaje, że grą tą należy zainteresować już naprawdę małe dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ pomoże im to w dalszym rozwoju, zarówno intelektualnym, jak i społecznym. Zalet szachów jest naprawdę wiele i każdy rodzic powinien zapoznać się z listą korzyści, jakie ze sobą niesie. Nawet jeżeli samemu nie potrafi się grać, co szkodzi wspólnemu wzięciu udziału w takich kursach? Dodatkowa korzyść – lepszy kontakt między dzieckiem a rodzicem!

Szachy i wpływ na zdolności intelektualne

Dzieci najbardziej i najszybciej rozwijają się w pierwszych latach swojego życia, a dodatkowa gra w szachy, tylko ten rozwój wspiera. Według badań naukowców wynika, że maluchy zaangażowane w grę w szachy poprawiają: swoją koncentrację, pamięć, umiejętność porządkowania myśli, logicznego myślenia, a także postępuje wzrost ilorazu inteligencji. Udowodniono, że dzieci grające w szachy już od najmłodszych lat, znacznie lepiej radzą sobie z nauką w szkole i osiągają lepsze wyniki.

Jak szachy pomagają dzieciom w nauce?

Dzięki szachom poprawiają się umiejętności arytmetyczne, co wpływa oczywiście na zdolności do nauki matematyki oraz wykonywania zadań strategicznych. Wyostrzają się także zdolności językowe, ponieważ poprawia się także koncentracja oraz pamięć, a także co ważne, umiejętność przetwarzania informacji. To rzecz jasna, będzie miało wpływ, na późniejsze zdolności przyswajania wiedzy i jej wykorzystywania, co jest bardzo przydatne w szkole.

Jaki wpływ na rozwój społeczny mają szachy dla dzieci?

Nie można także przecenić wpływu na umiejętność krytycznego myślenia – dzieci uczą się, oceniania sytuacji, planowania, organizacji oraz przewidywania konsekwencji. Są bardziej odporne na rozpraszanie uwagi, mają lepszy refleks oraz koordynację ruchową. Gra w szachy wpływa także na kształtowanie zdolności psychospołecznych i charakteru. Dziecko uczy się obserwacji, kontroli nad emocjami, cierpliwości oraz szacunku do drugiej osoby (przeciwnika). Rzecz jasna wiąże się z tym także nauka odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz umiejętnościom radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Jak wygląda gra w szachy dla dzieci?

Naukę gry w szachy mogą rozpocząć rodzice, jeżeli się na tym znają, albo zapisać pociechę na zajęcia szachowe. Najczęściej odbywają się one w formie bardziej zabawowej i nie ma tu zbytnio miejsca na rywalizację, a głównym założeniem jest budowanie zaufania oraz właściwej komunikacji. To nie tylko gra w szachy, to często także zabawa – udawanie szachów, słuchanie bajek i piosenek czy różnego rodzaju gry. Szachy powinny stać się przyjemnością.

(Visited 841 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. Enriko 25 marca 2022 at 12:17

    Namawiam moje dziecko na szachy już od dłuższego czasu, bo widzę ile dobrego to daje, ale jest nieugięte, nie wiem już jak z nim rozmawiać, bo nie chcę, żeby to był dla niego przykry obowiązek, a frajda…

    Reply
    1. Krysia 25 lipca 2022 at 10:40

      Nie wszystkie dzieci są stworzone do szachów. Nie ma co zmuszać małego. Ale możesz spróbować najpierw z innymi logicznymi grami? Jeśli je polubi, to przekona się do szachów, a jak nie, to nie 😉

      Reply

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *