Popularność szachów w Polsce i za granicą, gdzie najpopularniejsze?

Wbrew temu, co wielu sądzi, gra w szachy jest bardzo popularna, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Świadczy o tym, chociażby liczba klubów szachowych i organizacja różnego rodzaju turniejów o charakterze lokalnym, ogólnokrajowym czy nawet międzynarodowym.

Kiedy szachy były najpopularniejsze?

Szachy, choć na całym świecie nadal cieszą się dużą popularnością, liczba osób w nie grających, czy to rekreacyjnie, czy zawodowo jest znacznie mniejsza niż jeszcze kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu. Mówi się, że szczyt popularności w tę grę przypadał na lata 70. oraz 80. Niektórzy upatrują w tym fakt, że szachy, jako gra planszowa, w tamtych czasach nie miała zbyt wielkiej konkurencji pod względem rozrywki rozgrywkowej i po prostu nie mając innego wyboru, ludzie decydowali się właśnie na szachy.

Później się to zmieniło, a rynek gier planszowy znacznie się rozszerzył, przez co zmalała liczba szachistów. Dodatkowym przyczynkiem do tego miał też rozwój internetu, choć obecnie jak ktoś chce, może z powodzeniem grać w szachy online.

Historia szachów w Polsce

Historia szachów jako takich sięga mniej więcej VI wieku i za ich kolebkę uznaje się Indie, choć niestety brakuje dokładnych zapisków związanych z początkami tej gry, przez co nie do końca jest się w stanie odtworzyć ich powstanie. W Polsce pojawiły się one stosunkowo wcześniej, a pierwsze wzmianki są datowane mniej więcej na XII wiek, czyli czas panowania Bolesława Krzywoustego.

Pierwszy klub szachowy został jednak założony znacznie później, ponieważ w 1893 roku i jest to Krakowski Klub Szachistów. Co więcej, działa on do dziś! To sprawiło, że szachy w Polsce zaczęły zyskiwać na coraz większej popularności i dziś widoczne jest to w wielości klubów i szkółek szachowych.

Stoły z szachami na turnieju

Kiedy pojawił się pierwszy klub szachowy na świecie?

Szachy od wieków były jedną z bardziej lubianych rozrywek, szczególnie wśród szlachty, osób wyżej sytuowanych i intelektualistów. Oczywiście z czasem zaczęło się to zmieniać i gra ta coraz bardziej wchodziła do społecznej świadomości.

O ile pierwszy klub szachowy został założony pod koniec XIX wieku, o tyle w tym samym czasie na świecie istniało ich już znacznie więcej w różnych krajach. Pierwsze takie stowarzyszenia powstało w Londynie w 1770 roku i od tego czasu sukcesywnie zaczynało ich pojawiać się coraz więcej.

W jakim kraju szachy są najpopularniejsze?

Ciężko określić, w jakim kraju jest obecnie największa popularność szachów, jako że należałoby wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, w tym także wielkość państwa i liczbę populacji. Szacuje się, że obecnie ogólna liczna szachistów na świecie przekracza ponad 600 milionów osób i dotyczy to zarówno tych, którzy grają rekreacyjnie, jak i zawodowo. Oczywiście szacunki te są mocno przybliżone, bo nikt tak naprawdę nie prowadzi pełnych statystyk.

Co do popularności w konkretnych krajach, najlepiej można to sprawdzić przez rankingi szachowe i liczbę osiągniętych mistrzostw. Łatwo w ten sposób zauważyć liczbę przedstawicieli danego kraju. Niewątpliwie na szczycie znajduje się Rosja, zaraz potem Ukraina, Chiny, Stany Zjednoczone oraz Węgry.

Korzystając z rankingu FIDE, można też sprawdzić jak w określonym czasie, kształtowała się liczba szachistów o międzynarodowej randzie (nie tylko mistrzów) według krajów. W tym przypadku wyniki kształtują się nieco inaczej i na szczycie są Niemcy, a zaraz obok Rosja, Hiszpania, Francja czy właśnie… Indie. Oczywiście wiele będzie zależało zarówno od danego państwa, jak i jego populacji.

(Visited 2 153 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. Guru 17 grudnia 2021 at 12:28

    Są nawet filmy o rosyjskich szachistach (oczywiście dzieją się w Polsce, bo to amerykańskie filmy):D Niewątpliwie w Rosji jest duży szał na szachy, nie wiem jak w Polsce, tutaj widzę raczej dziadków grających na świeżym powietrzu z sąsiadem, co samo w sobie jest wzruszające.

    Reply
  2. Bartek 29 grudnia 2021 at 13:20

    Intrygujące, bardzo lubię takie artykuły z nietypowymi ciekawostkami, później można w towarzystwie rzucić anegdotkę 😀

    Reply

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *