Gdzie uczyć dzieci grać w szachy? W klubie szachowym, z instruktorem szachów?

Gra w szachy to bardzo dobre zajęcie rozwijające dla każdego. Ze względu na swoje edukacyjne walory, szczególnie zalecane jest dzieciom, jako że mają one bardzo pozytywny wpływ na umiejętność uczenia się, co pomaga zarówno w szkole, jak i w życiu. Jak i gdzie uczyć dziecko gry w szachy? Klub szachowy, instruktor, a może co innego?

Dlaczego warto uczyć dzieci gry w szachy?

Pierwsze pytanie, jakie może się nasunąć na myśl dotyczyć będzie tego, czy w ogóle szachy są grą odpowiednią dla dzieci. Odpowiedź brzmi – tak. Jak najbardziej będzie to sport i pewna rozrywka idealna dla każdego dziecka, zwłaszcza że niesie ze sobą liczne pozytywne aspekty edukacyjne. Szachy rozwijają kompetencje matematyczne i językowe, poza tym wspomagają także wiele cech przydatnych zarówno w szkole, jak i w życiu. Uczą koncentracji, skupienia, logicznego myślenia, wspierają pamięć, umiejętności radzenia sobie z problemami, a także przewidywania konsekwencji swoich działań. Już samo to wyliczenie powinno być bodźcem do tego, by rozpocząć naukę gry w szachy.

Od jakiego wieku dzieci mogą uczyć się gry w szachy?

Granica wieku nie jest tu wyraźnie zarysowana, ale wiele będzie zależało przede wszystkim od stopnia rozwoju dziecka oraz jego charakteru. Wielu specjalistów wychodzi z założenia, że już maluchy w przedszkolu, w wieku około 4 – 5 lat mogą z powodzeniem rozpocząć swoją przygodę z tą grą. Oczywiście sposób nauki powinno się też dostosować do wieku, co za tym idzie, w przypadku młodszych pociech, gra w szachy może bardziej przypominać zabawę niż realną rozgrywkę i dopiero z czasem zacznie nabierać konkretnego kształtu.

Dzieci grające w szachy

Klub szachowy dla dzieci

Chcąc wspierać dzieci w nauce gry w szachy, można sięgnąć po różne rozwiązania. Jednym z nich będzie między innymi klub szachowy. Wbrew pozorom w Polsce ich nie brakuje, a wiele przedszkoli i szkół może też prowadzić dodatkowo kółka szachowe. Na takich zajęciach dzieci uczą się podstaw gry, rozwiązują różne zadania, mogą brać udziału w małych turniejach, a także poniekąd spędzać ciekawie czas razem na rywalizacji i zabawie. Oprócz szkół i ośrodków edukacyjnych, z powodzeniem znajdzie się też kluby szachowe choćby przy klubach sportowych, a także jako samodzielne jednostki.

Instruktor szachów dla dzieci

Ten punkt może być silnie powiązany z tym, co zostało napisane wyżej, jako że wiele klubów i kółek szachowych prowadzonych jest nie tylko przez amatorów szachów, ale i osoby profesjonalne, także przez instruktorów. Oczywiście, jeżeli chce się skupić na indywidualnym nauczaniu, możliwe jest znalezienie korepetytora, który zajmie się takimi lekcjami. Ma to swoje zalety i wady, ale to jedna z opcji, także dodatkowych, z których warto skorzystać.

Samodzielna nauka gry w szachy

Jeżeli my, jako rodzice znamy szachy i potrafimy grać, nawet na poziomie podstawowym, sami także możemy zacząć udzielać początkowych lekcji swoim dzieciom. To przede wszystkim daje nam możliwość na wspólne spędzenie czasu, co też jest bardzo cenne przy kształtowaniu więzi. Poza tym łączy się tutaj przyjemne z pożytecznym, bo jak zostało wspomniane, nauka gry w szachy przynosi wiele korzyści. Warto przy tym wspierać się też dostępną na rynku literaturą odnośnie szachów, pomocny będzie także internet.

(Visited 710 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. Mateo 12 października 2021 at 12:42

    U nas zaczynaliśmy od rozgrywek z Tatą, jak rodzic umie to to chyba najlepszy sposób, żeby w dziecku zaszczepić żyłkę szachisty.

    Reply
  2. GiliGili 30 listopada 2021 at 11:29

    Moim zdaniem rodzic lepiej wytłumaczy naukę gry w szachy. Bąbelek nie będzie się też czuł skrępowany i chętnie zaczerpie wiedzę.

    Reply

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *