Szachy dla dzieci na Śląsku, czyli gdzie szukać przygód z szachami w Katowicach, Chorzowie…?

Gra w szachy znacząco wpływa na rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka. Rozwija zdolność logicznego myślenia i koncentrację. A gdzie można zapisać dzieci na szachy na Śląsku? Jakie kluby szachowe warto wybrać w Katowicach i okolicach?

Dlaczego warto grać w szachy?

Dlaczego warto zapisać dziecko na szachy? Jest wiele powodów… Przede wszystkim szachy znacznie rozwijają koncentracje i wyobraźnie, a także wspierają rozwój logicznego myślenia. Badania dowodzą również, że dzieci, które grają w szachy, osiągają dużo lepsze wyniki w nauce. Ta gra uczy ich nie tylko strategii, ale również wytrwałości i cierpliwości. Mali szachiści łatwiej radzą sobie z porażką i stresem, mają także większy szacunek do swojego przeciwnika. To tylko część zalet tej gry, która w znaczący sposób przekłada się na zachowanie dziecka. A gdzie można zapisać dziecko na szachy na Śląsku? Jak rozpocząć przygodę z szachami w Katowicach i pobliskich miastach?

Szachy dla dzieci na Śląsku

Główną organizacją, która zrzesza szachistów na Śląsku jest Śląski Związek Szachowy. Zajmuje się on szeroko pojętą animacją życia szachowego w tym województwie, tworzy i wspiera kadry juniorów oraz organizuje indywidualne i drużynowe mistrzostwa województwa. Dlatego wszelkie informacje na temat ważnych rozgrywek i turniejów na Śląsku można znaleźć na ich stronie internetowej. A gdzie zapisać dziecko na szachy? Na Śląsku działa kilka klubów i Akademii Szachowych, do których możesz zapisać swoje dziecko. W Katowicach jest to Klub szachowy HETMAN oraz UKS w Pałacu Młodzieży. Poza tym na Śląsku działają również kluby w Gliwicach, Zabrzu, Tarnowskich Górach, Jaworznie i Chorzowie. Przedstawiamy krótki opis niektórych z nich.

Kluby szachowe w Katowicach

Klub szachowy HETMAN działa przy Domu Kultury w Katowicach-Szopienicach i prowadzi zajęcia dla młodzieży i dorosłych. Jest to klub z tradycją i historią, który działa od 1975 roku i ma na swoim koncie wiele zwycięstw. Wśród osiągnięć juniorów, można wymienić sukcesy w Mistrzostwach Śląska, Pucharze Prezydenta Miasta Katowice, rozgrywkach Makroregionu i Finałach Mistrzostw Polski. Drugi klub szachowy w Katowicach działa w Pałacu Młodzieży przy ulicy Mikołowskiej. Choć powstał on nieco później, to również może pochwalić się wieloma osiągnięciami juniorów, m.in. Drużynowym Mistrzostwem Śląska Juniorów 2013 czy Drużynowym Wicemistrzostwem Śląska Juniorów 2011. Klub zajmuje się trenowaniem dzieci i młodzieży na każdym poziomie zaawansowania.

Chorzowskie Towarzystwo Szachowe

Jeśli poszukujesz czegoś z okolic Chorzowa, możesz pomyśleć o zapisaniu twojego dziecka do Chorzowskiego Towarzystwa Szachowego. Dzieci i młodzież są tu szkoleni w dwóch formach: stacjonarnie, jako Szkółka Szachowa oraz w formie wyjazdowej, jako zgrupowania szkoleniowe juniorów. Zajęcia w Szkółce odbywają się we wtorki i czwartki od godziny 17 do 19.

Akademia Szachowa Gliwice

Akademia szachowa Gliwice zaczynała od juniorów, których sekcja jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się w Polsce. Wśród utalentowanych zawodników tej Akademii znajdują się medaliści i finaliści Mistrzostw Polski Juniorów, finaliści Mistrzostw Europy i świata juniorów. Zawodnicy uczą się tutaj nie tylko pod okiem wykwalifikowanych polskich szachistów, ale również specjalistów różnych dziedzin sportu i psychologii. Jeśli chcesz zapisać swoje dziecko do tej Akademii Szachowej, musisz wpisać się na listę oczekujących. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej gliwickiego klubu ekstraligowego.

(Visited 1 139 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. Karolina 18 sierpnia 2022 at 10:27

    Jesteśmy ze śląska, ale nie wiedziałam, że można znaleźć tu aż tyle szachowych miejsc. muszę do jakiegoś zapisać bąbelka po wakacjach, żeby się nie nudził po szkole.

    Reply

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *