Szachy w rozwoju dzieci

Szachy to jeden z tych sportów, który ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o rozwój dziecka, zwłaszcza intelektualny, poznawczy czy nawet wychowawczy. Dlaczego warto uczyć grania w szachy? Jakie korzyści dla rozwoju dziecka niosą ze sobą szachy?

Korzyści gry w szachy dla dzieci

To, że szachy są grą, która ma sporo zalet, nie powinien nikt wątpić. Wiadomo o tym od dawna, choć zazwyczaj mówi się o tym, w kontekście starszych graczy. Co jednak w przypadku dzieci? Jak gra w szachy wspiera ich rozwój i jakie korzyści dzięki temu się uzyskuje? Warto o tym się dowiedzieć, by mieć świadomość, jak bardzo jesteśmy w stanie wspomóc nasze pociechy.

Szachy, a wpływ na inteligencję

Niewątpliwą korzyścią, jaką przynosi gra w szachy, jest poprawa zdolności intelektualnych. Pod tym pojęciem oczywiście kryje się bardzo wiele zalet, które pozytywnie wpływają na rozwój mózgu dziecka. Szachy poprawiają pamięć, koncentrację, rozwijają pamięć, zdolność koncentracji, umiejętność dążenia do celu, zdolności logiczne – umiejętność planowania, przewidywania zdarzeń oraz ich konsekwencji. Wielu badaczy doszło również do przekonania, że szachy zwiększają IQ i pomagają w nauce, szczególnie przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Jak widać, korzyści jest wiele i warto się im przyjrzeć.

Wpływ szachów na pamięć

Jedną z zalet szachów jest poprawa pamięci. Aby dobrze prowadzić rozgrywkę, należy być czujnym obserwatorem, a także pamiętać jakie ruchy wykonał nasz przeciwnik. Gra to aktywne ćwiczenie umysłowe, które zmusza dzieci do ciągłego rozwoju w tym kierunku, a to oczywiście pomaga nam na co dzień, choćby w nauce w szkole. Powiązano szachy z lepszymi wynikami z matematyki, przyrody czy nauce języków obcych.

Rozwój kreatywności przez szachy

Zdecydowanie szachy wpływają na rozwój kreatywności. Gra ta wymaga uwagi i dokładnego przemyślenia swoich ruchów, co za tym idzie, nie ma tutaj miejsca na naśladownictwo. Trzeba myśleć, planować i kombinować, a to wymaga szerokiego spojrzenia i kreatywności oraz abstrakcyjnego myślenia połączonego z dużą wyobraźnią. Zdecydowanie więc ma to duży wpływ także na życie codzienne, ponieważ dziecko uczy się spoglądać na różne sytuacje z różnych perspektyw, szukając często niestandardowych rozwiązań.

Szachy pomagają w koncentracji

Pod wieloma względami szachy są bardzo wymagającą grą, zwłaszcza jeżeli chodzi o koncentrację. Gracze muszą cały czas śledzić zmiany na planszy, obserwować ruch pionków, a co za tym idzie, muszą całą swoją uwagę skupić na tym konkretnym zadaniu. Nie ma tu miejsca na wiercenie się i rozmowy – dziecko uczy się spokoju, opanowania oraz koncentracji, bo tylko w ten sposób będzie w stanie osiągnąć cel. Nie trzeba tłumaczyć, jak duże znaczenie będzie miało to na jego przyszłe życie. Razem z koncentracją wymienia się tu: cierpliwość, samodyscyplinę i opanowanie.

Rozwój emocjonalny poprzez szachy

Zostało już wspomniane, że dzieci dzięki szachom nabywają niezbędnych umiejętności oraz rozwijają się pod względem intelektualnymi. Nie mniej ważny jest także rozwój emocjonalny. Szachy uczą nie tylko koncentracji i opanowania, ale także pokory, wytrwałości oraz szacunku i tolerancji. Mając styczność z grą, uczą się właściwego podchodzenia do porażek, mają styczność z trudnościami, które muszą pokonać w sposób logiczny i spokojny, co rzecz jasna wymaga pewnej wytrwałości i umiejętności dążenia do celu, a nie poddawania się już na starcie. Ma to potem duży wpływ na reakcję dzieci na różne sytuacje w życiu, w tym także poczucie własnej wartości. W ten sposób kształtują swoją osobowość.

Oczywiście korzyści rozwojowych jest znacznie więcej. Warto tu wymienić rozwój krytycznego myślenia, odpowiedzialności za własne decyzje, a także umiejętne radzenie sobie ze stresem i nerwami. Nie bez znaczenia jest także uczciwe współzawodnictwo i szacunek do przeciwnika.

(Visited 456 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. Roger 6 lutego 2023 at 10:29

    No i oczywiście szachy w rozwoju dziecka pomagają w nawiązywaniu nowych znajomości! Przyjaciele z klubu potrafią trzymać się razem przez wiele lat

    Reply
  2. Michał 7 lutego 2023 at 12:19

    Szachy zdecydowanie pomagają kształtować dziecięcy mózg i to później zostaje w nim na lata, nawet jeśli dziecko finalnie z szafów zrezygnuje… Warto pokazywać im taki świat, bo mimo wszystko wyjdzie im to na dobre. 🙂 Moja córka grałą w szachy tylko kilka lat, ale za to dalej może się pochwalić dobrym analitycznym myśleniem. 😉

    Reply

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *