W ciągu ostatnich lat zainteresowanie szachami znacznie wzrosło. Być może za sprawą głośnego serialu „Gambit Królowej” produkcji Netflix, a może po prostu zaczęły być doceniane. Początkujący szachiści często mają problem z oznaczeniami rankingowymi, czym one są, co na nie wpływa i jakie są kategorie szachowe – tego dowiecie się z poniższego artykułu.
Czym jest ranking szachowy?
Ranking to wartość kategorii w grze, określa ona siłę szachisty. Kategorię można otrzymać dzięki dobrej grze w turnieju klasyfikacyjnym. Im wyższy ranking, tym większa siła, najlepsi arcymistrzowie na świecie mają ranking od 2700. Osoby z II kategorii mają ranking 1800, a osoby z kategorii III 1600.
Kim jest arcymistrz szachowy?
Tytuł arcymistrza to drugi najważniejszy stopień po mistrzu świata w szachach. Odznaczenie przyznawane jest dożywotnio i nadawane jest przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE). Pierwsze tytuły arcymistrza zostały przyznane w 1950 roku. Obecnie FIDE przyznaje rangę osobom, które uzyskały ranking standardowy FIDE 2500 i zdobyły trzy normy arcymistrzowskie. Istnieje wiele zasad dotyczących norm, więc zdobycie tytułu może być bardzo trudne. Trzeba pokonać kilku przeciwników, którzy posiadają status arcymistrza, ranking musi wynosić minimum 2600. Tytuł arcymistrza może zostać przyznany nawet najmłodszym, wystarczy pokonać silniejszych przeciwników, oto nasza lista najmłodszych arcymistrzów w szachach, niektórzy z nich mieli po 12 lat, kiedy zdobyli status ranking FIDE 2500.
Mistrz FIDE w szachach
To niższy status od arcymistrza, nadawany jest przy wyniku rankingowym 2300. Tytuł można uzyskać tylko za wniesieniem odpowiedniej opłaty. Tytuł Mistrza FIDE można też uzyskać za zdobycie mistrzostwa świata juniorów w szachach w kategorii 10-16 lat lub mistrzostwa kontynentu juniorów w szachach w kategoriach 10-18 lat.
Jakie są tytuły i kategorie szachowe?
Są różne kategorie szachowe, w Polsce przyznaje je Polski Związek Szachowy i rozróżnia on kategorie V, najniższą, IV, III, II, I. To kategorie okręgowe, poza kategorią I nadawane są przez związki wojewódzkie. PZSzach może też nadać kategorie K i M, czyli Kandydat na Mistrza Krajowego i Mistrz Krajowy. Żeby otrzymać tytuł lub kategorię, należy spełnić warunki, jak minimalne tempo gry, czas trwania partii, maksymalna liczba partii czy maksymalna liczba rund w ciągu jednego dnia.
W FIDE istnieją tytuły open i kobiece. Mężczyzna może posiadać tylko tytuł open, kobietom może zostać przyznany tytuł open lub kobiecy. Kategorie przyznawane przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE):
Tytuły open:
- Candidate Master (CM) – Kandydat na Mistrza FIDE,
- FIDE Master (FM) – Mistrz FIDE,
- International Master (IM) – Mistrz Międzynarodowy,
- Grandmaster (GM) – Arcymistrz.
Tytuły kobiece:
- Woman Candidate Master (WCM) – Kandydatka na Mistrzyni FIDE,
- Woman FIDE Master (WFM) – Mistrzyni FIDE,
- Woman International Master (WIM) – Mistrzyni Międzynarodowa,
- Woman Grandmaster (WGM) – Arcymistrzyni.
Swoją kategorią szachową możesz sprawdzić na stronie Centralnego Rejestru PZSzach. Jeśli jej nie masz, wystarczy, że zarejestrujesz się na wspomnianej stronie. Można to zrobić nawet tuż przed rozpoczęciem turnieju szachowego.
Uzyskać tytuł mistrza FIDE w wieku 12 lat, wow, to trzeba być naprawdę utalentowanym. Nie wiedziałem, że tytuł mistrza FIDE dzieciaki mogą zdobyć na mistrzostwach świata, człowiek całe życie się czegoś uczy 😉
Ciekawe jakie dzieciństwo mieli ci mistrzowie, co oni robili poza graniem w szachy? chyba niewiele…
Mój synek gra w szachy, jest bardzo utalentowany ale ma normalne dzieciństwo. Jego dzień nie wygląda tak, że tylko gra lub czyta o szachach 🙂 więc spokojnie, wszystko można pogodzić, nawet pasję i dzieciństwo 🙂