Mówi się, że szachy to gra dla inteligentnych ludzi i coś w tym jest, choć nie do końca. Jest to gra dla każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia, a żeby osiągnąć mistrzostwo, trzeba mieć zarówno talent, jak i wytrwałość. Arcymistrzem nie zostaje się bez powodu, choć niektórzy osiągają ten poziom w bardzo młodym wieku.
Jak zostać arcymistrzem szachowym?
Żeby dostać tytuł arcymistrza szachowego, trzeba spełnić konkretne wymagania i opiera się to przede wszystkim na posiadanych wynikach sportowych. Raz przyznany, przysługuje dożywotnio. Początkowo arcymistrzami nazywano zwycięzców wielkich turniejów, z czasem jednak unormowano zasady, na jakich tytuł ten się przyznaje. Chodzi o to, że szachista musi w wyznaczonym czasie osiągnąć trzy wartościowe rezultaty, zwane normami w różnych turniejach międzynarodowych. Czasem przyznawany jest też za inne wybitne osiągnięcia. Wśród współczesnych arcymistrzów, znajdzie się też wiele dzieci, które tytuł ten ociągnęły przed 15 rokiem życia.
Siergiej Kariakin
Siergiej pochodzący z Ukrainy, jest obecnie najmłodszym zdobywcą tytułu arcymistrza we współczesnej historii. Uzyskał go w 2002 roku, mając 12 lat. Do dziś gra on w szachy i jest stałym reprezentantem Rosji w tym sporcie od 2009 roku. Już od najmłodszych lat zaskakiwał posiadanymi przez siebie predyspozycjami.
Dommaraju Gukesh
Podobnie jak Siergiej, Dommaraju zdobył tytuł arcymistrza w wieku zaledwie 12 lat, choć był on o kilka dni starszy niż młody Ukrainiec. Pochodzi w Indii, a tytuł uzyskał całkiem niedawno, bo w 2019 roku. Jest drugim najmłodszym arcymistrzem w historii. Swoją przygodę z szachami rozpoczął wcześnie, bo w wieku 7 lat. Zdobył wiele mistrzostw i był bliski pobicia rekordu, Siergieja, jednak stracił dokładnie 17 dni.
Parimarjan Negi
Jest to kolejny młody szachista pochodzący z Indii, który tytuł arcymistrza osiągnął w wieku 13 lat, co nastąpiło w 2006 roku. Przez kilka lat zajmował drugie miejsce na liście najmłodszych szachistów, dopóki nie przegonił go jego rodak Dommaraju. Zdobył wiele mistrzostw i był wielokrotnym reprezentantem Indii na turniejach.
Magnus Carlsen
Jest to norweski szachista, który swoje arcymistrzostwo osiągnął w 2004 roku, mając 13 lat. Karierę zaczął dosyć szybko, w wieku 11 lat posiadał już mistrzostwo międzynarodowe i osiągając wiele sukcesów. Do dziś reprezentuje Norwegię na wielu turniejach, gdzie zdobywa liczne nagrody. Między innymi w 2016 roku wygrał z innym najmłodszym arcymistrzem Siergiejem Kariakinem, a w 2018 roku, zwyciężając z Fabiano Caruana, arcymistrzem szachowym, który swój tytuł uzyskał, mając 14 lat.
Hou Yifan
Warto na tej liście wymienić także szachistkę – Hou z Chin, która swój tytuł arcymistrza uzyskała w 2008 roku, mając 14 lat. W późniejszym czasie zdobyła też wiele mistrzostw, reprezentując swoją ojczyznę na licznych turniejach. Grę w szachy rozpoczęła w wieku 6 lat, a swoje pierwsze zwycięstwo na turnieju uzyskała w wieku 9 lat.
Niesamowite jest to, że dzieci w tym wieku osiągają takie sukcesy! Warto im kibicować i wspierać w działaniu.
Jestem zszokowana faktem, że dzieci mając po 8-12 lat mają tak wypracowany mózg :O . Ja nawet nie potrafię nazwać poszczególnych pionków a co dopiero ogarnąć tę skomplikowaną grę…. Podziwiam.
Wspaniałe młode umysły. Z podziwem obserwuję dokonania tych zawodników. Mój synek ma obecnie 4,5 roku i też rozpoczął już swoją przygodę z szachami. Do turniejów jeszcze daleko ale robi spore postępy jak na takiego malucha. I co najważniejsze chętnie i z pasją zgłębia tajniki też najznakomitszej gry planszowej. Wszystko przed nim. Może za 10lat też będzie miał na swoim koncie znaczące osiągnięcia. Już teraz jestem z niego bardzo dumna.