W Polsce w turniejach szachowych, bierze udział ponad dwa miliony ludzi. Na najlepszych czekają pieniądze, prestiż, perspektywy i oczywiście sława. Wybitny szachista nazywany jest „Mozartem szachów”, którego skupienie, koncentracja oraz starannie dobierane ruchy sprawiają, że staje się niepokonany. Kto w Polsce może pochwalić się największymi osiągnięciami w tej dziedzinie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
1. Polscy szachiści
- Jacek Stopa
Polski szachista oraz mistrz międzynarodowy od 2006 roku, arcymistrz międzynarodowy od 2015 roku. Urodzony we Wrocławiu w 1987 roku, trzykrotny medalista mistrzostw Polski juniorów. W 2005 roku zdobył brązowy medal w mistrzostwach w kategorii do lat 20, a w 2004 zdobył I miejsce na arcymistrzowskim turnieju w Legnicy. Swój największy sukces w karierze osiągnął, zdobywając najwyższy wynik w Belfort, zdobywając tam brązowy medal na mistrzostwach świata juniorów. W kolejnych latach odnosił dalsze sukcesy m.in. w turniejach w Filadelfii oraz Indianapolis i Kolonii.
- Tomasz Warakomski
Szachista i arcymistrz szachowy od 2017 roku. Urodzony w Suwałkach w 1989 roku, zdobywca trzech tytułów mistrza Polski juniorów oraz dwukrotny mistrz w finałach mistrzostw Polski seniorów. Reprezentował kraj na mistrzostwach w Belfort, w Hercegu Novim czy na otwartym turnieju w Koszalinie. Ma na swoim koncie bardzo udany występ na drużynowych mistrzostwach Polski w Ustroniu, gdzie uzyskał najlepszy wynik na II szachownicy. Zdobył tytuł mistrza Polski w szachach błyskawicznych w Mielnie w roku 2007. W 2013 roku zwyciężył w turnieju open w Kowalewie Pomorskim, a w 2015 zdobył złoty medal akademickich mistrzostw Polski w Zabrzu.
- Daniel Sadzikowski
Polki szachista urodzony w 1994 roku, arcymistrz szachowy od 2017 roku. Wielokrotnie startował w finałach mistrzostw Polski juniorów, w różnych kategoriach wiekowych, zdobywając dwa złote medale oraz brązowy. W 20019 roku samodzielnie wygrał w otwartym międzynarodowym turnieju w Mariańskich Łaźniach. W 2010 roku zdobył II miejsce w kołowym turnieju w Mariańskich Łaźniach i IV miejsce w turnieju w Warnie. Swój największy sukces odniósł, zdobywając tytuł wicemistrza świata juniorów do lat 16 w Porto Carras. W 2014 roku samodzielnie wygrał w Międzynarodowym Arcymistrzowskim Turnieju Klubu Polonia we Wrocławiu.
2. Polskie szachistki
- Karina Cyfka
Polska szachistka i arcymistrzyni od 2010 roku. Urodzona w Rybniku, w 1987 roku. Wielokrotna medalista mistrzostw Polski juniorek. Startując w finałach mistrzostw Polski kobiet, zdobyła kolejne medale – dwa brązowe oraz trzy srebrne. Reprezentowała Polskę na mistrzostwach świata i Europy juniorek. Wywalczyła tytuł mistrzyni Europy do lat 16 w 2002 roku w szachach aktywnych. Największy sukces przypada na rok 2003, kiedy to w Chalkidiki zdobyła tytuł wicemistrzyni świata do lat 16. Najwyższy ranking osiągnęła w 2015 roku z wynikiem 2416 punktów i zajmując tym samym II miejsce wśród najlepszych polskich szachistek.
- Joanna Worek
Szachistka i arcymistrzyni od 2013 roku, reprezentująca obecnie Czechy od 2016 roku. Urodzona w Pszczynie w 1986 roku. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski juniorek. Ma na swoim koncie trzy złote medale, pięć srebrnych oraz jeden brązowy. Swój największy sukces odniosła w 2001 roku, zdobywając brązowy medal na mistrzostwach świata juniorek do lat 16 w Oropesa del Mar. Wielokrotnie startowała w finałach mistrzostw Polski seniorek, zdobywając medale w mistrzostwach szachów błyskawicznych i szachach szybkich. Reprezentowała Polskę na olimpiadzie szachowej oraz na drużynowych mistrzostwach Europy. W 2013 roku zdobyła swoim wynikiem 2351 punktów 6 miejsce wśród najlepszych polskich szachistek.
- Katarzyna Toma
Szachistka i trener szachowy, arcymistrzyni od roku 2013, a od roku 2018 reprezentująca Wielką Brytanię. Swój pierwszy tytuł zdobyła w Wiśle na zawodach szachowych polskich juniorek do lat 16 w roku 2000. Rok później zdobyła swój pierwszy medal, brąz w finale mistrzostw kraju juniorek do lat 20. Odniosła również szereg sukcesów w szachach szybkich oraz błyskawicznych. Od 2004 roku osiągała kolejne, zdobywając trzecią arcymistrzowską normę. W 2014 roku pełniła funkcję trenera kobiecej reprezentacji RPA podczas szachowej olimpiady w Tromso.